Sociálni partneri sa zhodli, že navrhovaný rozpočet na roky 2024 až 2026 nie je v praxi realizovateľný, a preto aj vyjadrili svoj nesúhlas. Úradnícka vláda ho však zo zákonnej povinnosti musela pripraviť a nastaviť tak, aby bol vyrovnaný, a to vzhľadom na vysokú úroveň verejného dlhu. Súčasný vládny kabinet ho však sám neodporúča schváliť.

Úradnícka vláda si splnila podľa ministra financií Michala Horvátha svoju povinnosť a pripravila návrh rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky. Rozpočet museli zostaviť tak, aby bol vyrovnaný, a aby nepočítal so schodkom. Na druhej strane si však nemyslia, že vyrovnaný rozpočet by bol pre krajinu už od budúceho roka prospešný, a preto ho ani neodporúčajú schváliť.

Navrhovaný rozpočet verejnej správy je totiž nerealizovateľný, zhodli sa na tom obe strany, teda zástupcovia zamestnancov aj zamestnávateľov. Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová upozornila, že „ak by sa takýto rozpočet aj zrealizoval, hrozil by prepad ekonomiky do recesie, prepad HDP, prepúšťanie vo verejnej a štátnej správe, rapídne by sa zvýšila nezamestnanosť a reálne mzdy by poklesli.“

Dodala, že si nutnosť konsolidácie verejných financií uvedomujú všetci sociálny partneri. Pre KOZ SR je však najdôležitejšie, aby sa nedotkla nízkoprijmových skupín ľudí, či zamestnancov verejného sektora. Práve ten si podľa nej akosi zužujeme iba na úradníkov a pracovníkov ministerstiev. „Pričom nám chýbajú učitelia, policajti, pracovníci sociálnych služieb a podobne“, poznamenala Monika Uhlerová.

Zamestnávatelia aj odborári sa zhodli, že konsolidácia je potrebná, no mala by byť postupná a zároveň taká, aby nemala výrazne negatívne dopady na rôzne skupiny ľudí.

Spoločne tiež apelujú na budúcu vládu, aby v prípade prípravy nového rozpočtu, rokovala so sociálnymi partnermi na pôde tripartity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *