Počas uplynulého víkendu minister financií prišiel na svojom facebookovom profile s nápadom, ako riešiť zlú finančnú situáciu rodín s deťmi. Vo svojom statuse sa dotkol niekoľkých hlbších tém, ktoré trápia veľkú časť spoločnosti. Naša redakcia prináša reakciu Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR) k tomu, akým spôsobom sa snaží Igor Matovič komunikovať plánované zmeny v daňovom systéme a rodinnej politike.

„KOZ SR vníma negatívne spôsob, akým sa opätovne začína diskusia o závažných témach, ktoré budú mať obrovské dosahy na bežných ľudí. Obávame sa, že sa opakovane sa opomenie štandardná odborná diskusia a príjme sa opatrenie, ktorého negatívne dosahy sa dostavia hneď po jeho uvedení do praxe“, píše sa vo vyjadrení hovorkyne KOZ SR Martiny Nemethovej.

O zmenách v daňových zákonoch, o ktorých minister Matovič uvažuje, sa KOZ SR vyjadrila, že: „Každé zvýšenie DPH sa dotkne celého obyvateľstva, takže zasiahne aj tých, čo majú vysoké príjmy. Tí však pocítia zvýšenie menej, ako priemerne zarábajúce skupiny obyvateľstva, prípadne nízko príjmové skupiny obyvateľstva, ktoré by zvýšením DPH na 25 % boli zasiahnuté najviac. Ide o nepriamu daň, ktorú platia bežní ľudia vo svojich nákupoch tovarov a služieb, čiže akékoľvek jej zvýšenie sa okamžite premietne do zvýšených nákladov domácností. Je otázne, koľko by zvýšenie DPH o také vysoké percento prinieslo do štátneho rozpočtu,“ uvádza KOZ SR a pokračuje:

„Ďalej upozorňujeme, že ide o daň, na ktorej sú najväčšie úniky a podvody, častokrát ju občan zaplatí, ale neodvedie sa štátu. Oveľa prijateľnejšie by bolo znížiť daňovú medzeru pri výbere DPH aspoň na priemer krajín EÚ. Daňová medzera na Slovensku sa síce pozvoľne znižuje, ale stále je na úrovni 1,6 mld. € ročne. Zlepšený výber dane by mal byť prvoradým cieľom, ktorý by mal predchádzať akémukoľvek zvyšovaniu daní. Suma 1,6 mld. € by pohodlne pokryla akékoľvek sociálne opatrenia a umožnila financovať aj rodinné prídavky, s navýšením ktorých sa dá súhlasiť.“

Z ministrovho prístupu k navrhovaniu nových riešení na zlepšenie finančnej situácie najslabších je tak opäť zrejmé, že vopred nekonzultuje svoje nápady s dotknutými stranami a je pravdepodobné, že neraz ho jeho intuícia zavedie v danom probléme minimálne nesprávnym smerom, alebo k nie práve najlepším inováciám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *