Ústredie práce eviduje od začiatku roka viacero hromadných prepúšťaní.
Najnovšie ohlásila koniec výroby firma Ecco Slovakia, ktorá po takmer 30 rokoch ukončí v lete výrobu obuvi vo svojom závode v Martine a o prácu príde 643 zamestnancov. Ide o výrazný zásah do zamestnanosti v regióne Turca.
A to nie je všetko, hromadných prepúšťaní bude v tomto roku oveľa viac.
„Od začiatku roka máme nahlásených 20 hromadných prepúšťaní. Ohrozených je spolu 5000 zamestnancov,“ upresnila hovorkyňa ústredia práce Iveta Dorčáková pre Tvnoviny.
Textilný, odevný, kožiarsky a obuvnícky sektor je dnes jedným z najviac ohrozených.
„Výroba sa redukuje na montážne dielne s nízkou pridanou hodnotou a odvetviu chýba predovšetkým to najdôležitejšie – vízia a stratégia štátu,“ kritizuje situáciu v odvetví Integrovaný odborový zväz.
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) na tlačovej besede informoval, že spoločnosť Ecco Slovakia uhradí všetky záväzky voči zamestnancom vo svojom závode v Martine. Pokiaľ by k tomu nedošlo, štát zasiahne a preplatí akúkoľvek ušlú mzdu alebo iné záväzky z garančného fondu Sociálnej poisťovne. Doteraz odborárom ani zamestnancom neboli oznámené žiadne kompenzačné opatrenia.
Svoj koniec ohlásila pred pár dňami aj nemecká značka topánok Lowa v Handlovej, kde sa vyrába najmä športová obuv. Závod ukončí svoju činnosť ku koncu augusta. Spoločnosť nespresnila, koľkých zamestnancov sa toto jej rozhodnutie dotkne.
Postupne utlmuje výrobu na Slovensku aj firma Honeywell v Partizánskom, ktorá do konca septembra plánuje prepustiť všetkých zamestnancov. Spoločnosť sťahuje výrobu topánok do krajiny s nižšími nákladmi na zamestnanca, ako sú u nás.
Ide o stovky zamestnancov, ktorí v chudobnejších oblastiach Slovenska prídu o živobytie. Ekonomický tlak neustála ani ďalšia dlhoročná firma. Po viac ako štvrťstoročí končí výrobca luxusných odevov Prešov. Firma prepustí 168 zamestnancov.
„Z dôvodu nedostatku objednávok v luxusnom segmente na európskom trhu, ako aj zvyšujúcej sa ceny práce na Slovensku,“ uviedol pre regionálny denník Korzár majiteľ Ján Michrina.
Clá, konkurencia a automobilový priemysel
Automobilový priemysel zamestnáva 10 % ľudí na Slovensku. V dôsledku automobilovej krízy, ale aj zavádzaniu vysokých ciel na produkty dovážané do USA sa hromadné prepúšťanie ešte môže naplno prejaviť práve v tomto sektore. Prvé spoločnosti už zamestnancov prepúšťajú.
O prácu príde napríklad 428 zamestnancov rakúskej firmy ZKW Group, ktorá na Slovensku pôsobí od roku 2006 a patrí medzi popredných výrobcov svetelných systémov a elektroniky v automobilovom priemysle.
Spoločnosť avizovala koncom januára postupné prepúšťanie v závode v obci Krušovce (okres Topoľčany). Vo fabrike je zamestnaných vyše 3000 ľudí, z toho 2600 kmeňových a 500 agentúrnych zamestnancov. O prácu tento rok príde postupne 428 pracujúcich. Ide o druhého najväčšieho zamestnávateľa v Nitrianskom kraji.
„Sme si vedomí, že ide o náročnú a nepríjemnú situáciu, a preto sa snažíme zabezpečiť, aby boli naši členovia o všetkom včas informovaní,“ uviedol ešte vo februári Odborový zväz KOVO ZKW na sociálnej sieti. Hromadné prepúšťanie sa už zrejme odvrátiť nedá.
Významný zamestnávateľ v Topoľčianskom okrese je nútený vykonať škrty v dôsledku krízy, ktorá postihla celý európsky automobilový sektor. Dôvodom znižovania počtu zamestnancov má byť optimalizácia interných procesov s cieľom zefektívniť prácu jednotlivých útvarov a zvýšiť konkurencieschopnosť celého podniku.
Krízu v automotive nezvládla talianska firma Calearo. V Šamoríne končí dcérska fabrika na výrobu antén do áut, ktorá na Slovensku pôsobila od roku 2003.
Zdroj: OZ Kovo, Teraz.sk
Ilustračná fotografia: Pexels