V dňoch 3. a 4. apríla 2025 sa v Bratislave uskutočnilo odborné školenie ELA Training for National Social Partners 2025, organizované Európskym orgánom práce (ELA). Cieľom podujatia bolo posilniť spoluprácu medzi národnými sociálnymi partnermi a prehĺbiť porozumenie európskym pravidlám v oblasti mobility pracovnej sily a koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia.

Školenie sa nieslo v duchu podpory a rozvoja sociálneho dialógu na úrovni EÚ, ktorý je jedným zo základných pilierov fungovania európskeho trhu práce. Zúčastnili sa ho zástupcovia zamestnancov aj zamestnávateľov z 24 európskych krajín vrátane Belgicka, Bulharska, Cypru, Dánska, Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Írska, Litvy, Luxemburska, Maďarska, Malty, Nemecka, Nórska, Poľska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Španielska a Talianska.

Slovenskú republiku na podujatí reprezentoval aj zástupca Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR), ktorá svojou účasťou potvrdila záväzok aktívne sa podieľať na tvorbe európskej politiky v oblasti pracovných podmienok, mobility pracovnej sily a presadzovania zamestnaneckých práv v rámci jednotného trhu EÚ.

Témy školenia a výzvy v oblasti pracovnej mobility

Hlavnou témou školenia bolo vysielanie pracovníkov, čo predstavuje dôležitú, no zároveň komplexnú súčasť fungovania voľného pohybu osôb v rámci EÚ. Účastníci získali podrobné informácie o právnom rámci EÚ, ktorý upravuje vysielanie, najmä z pohľadu pracovného práva, minimálnych mzdových podmienok, sociálneho zabezpečenia a administratívnych povinností.

Diskusie účastníkov sa venovali aj aktuálnym výzvam pri presadzovaní spravodlivých podmienok vysielaných pracovníkov, ako sú:

  • zložitosť a nejednotnosť legislatívnych systémov členských štátov pri koordinácii sociálneho zabezpečenia;
  • zneužívanie pracovnej mobility prostredníctvom falošných živností, reťazenia subdodávok, využívania agentúrnych pracovníkov alebo zamestnávania cez digitálne platformy;
  • nelegálne zamestnávanie a obchádzanie zákonov, ktoré vedie k oslabeniu pracovných práv a nekalej hospodárskej súťaži;
  • obmedzené možnosti kontrolných orgánov a inšpekcie práce, predovšetkým pri cezhraničných aktivitách firiem.

Účastníci školenia mali možnosť zúčastniť sa rokovania pracovných skupín, v ktorých si vymenili skúsenosti z praxe a diskutovali o prípadových štúdiách, vrátane najnovšej judikatúry Súdneho dvora EÚ. Tieto aktivity boli zamerané na hľadanie spoločných riešení a zlepšenie spolupráce medzi národnými orgánmi a sociálnymi partnermi.

Význam školení a výmeny dobrej praxe

ELA, ako nová európska inštitúcia, zohráva kľúčovú úlohu pri zlepšovaní spolupráce medzi členskými štátmi v oblasti pracovnej mobility, ochrany práv pracovníkov a zabezpečenia férovej hospodárskej súťaže medzi podnikmi. Takéto školenia prispievajú nielen k lepšiemu porozumeniu pravidiel, ale aj k budovaniu dôvery medzi zamestnancami, zamestnávateľmi a verejnými inštitúciami.

Počas školenia mali účastníci taktiež možnosť stretnúť sa s národnými styčnými dôstojníkmi Európskeho orgánu práce, ktorí sú zodpovední za koordináciu a komunikáciu medzi ELA a jednotlivými členskými štátmi EÚ. Táto príležitosť umožnila osobné prepojenie medzi sociálnymi partnermi a zástupcami ELA, výmenu cenných kontaktných údajov, praktických skúseností z terénu a aktuálnych informácií o vývoji v jednotlivých krajinách. Neformálne diskusie prispeli k lepšiemu porozumeniu špecifických výziev v oblasti mobility pracovnej sily a posilnili základ pre efektívnejšiu spoluprácu na európskej úrovni.

Viacerý účastníci školenia z východnej Európy poukázali aj na špecifiká pracovného trhu v strednej a východnej Európe, kde často dochádza k vysielaniu pracovníkov do západných krajín za nerovnakých podmienok, čo vyvoláva otázky spravodlivosti, ochrany práv a udržateľnosti tohto modelu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *