Európska odborová konfederácia (EOK) spolu s priemyselnou federáciou industriAll Europe apelujú na Európsku úniu, aby chránila pracovné miesta a nenechala sa zatlačiť do ústupkov v oblasti sociálnych štandardov v rámci rokovaní s USA. Viac ako 31 miliónov ľudí pracujúcich v priemysle po celej EÚ, ktorých sa stále dotýkajú následky amerických ciel vo výške 25 %, potrebuje okamžitú reakciu.
Požiadavky odborov: Ochrana pracovných miest, investície a obrana sociálneho modelu
Generálna tajomníčka EOK Esther Lynch a generálna tajomníčka industriAll Europe Judith Kirton-Darling predstavili počas stretnutia s podpredsedom Európskej komisie Stéphane Séjourném konkrétne návrhy na posilnenie európskej priemyselnej stratégie.
EOK žiada:
-
Zaviesť opatrenia na ochranu pracovných miest, napríklad formou iniciatívy „SURE 2.0“, ktorá by mala uprednostniť zachovanie zamestnanosti pred prepúšťaním.
-
Zaručiť práva zamestnancov na informovanie a konzultácie, aby odbory mohli aktívne vstupovať do rozhodovania a predchádzať strate pracovných miest.
-
Zabezpečiť dlhodobé investície do priemyslu, vrátane trvalého investičného mechanizmu so sociálnymi podmienkami, ktoré budú podporovať kvalitné pracovné miesta a kolektívne vyjednávanie.
-
Pozastaviť pravidlá ekonomického riadenia EÚ, aby členské štáty mohli prijímať politiky podporujúce udržateľný rast.
-
Zamedziť cenovej špekulácii a nadmernému zisku, najmä pri základných tovaroch, ako sú potraviny.
Európa musí konať: Bez ráznych krokov hrozí strata miliónov pracovných miest
Podľa Lynch „úspech európskeho plánu musí spočívať v ochrane pracovných miest. Milióny ľudí sa spoliehajú na to, že ich živobytie bude ochránené.“ Zdôraznila tiež potrebu opätovnej aktivácie mechanizmu SURE a cielenej verejnej investičnej stratégie, ktorá vytvorí kvalitné pracovné miesta naprieč odvetviami a regiónmi.
Kirton-Darling varovala, že „pracovníci v európskej výrobe čelia novej vlne neistoty“ a že Európa potrebuje priemyselnú politiku, ktorá stimuluje domácu spotrebu, znižuje ceny energií a zabezpečuje rovnaké podmienky pre všetkých.
Obe predstaviteľky sa zhodli na tom, že v čase geopolitickej nestability Európa nesmie podľahnúť tlakom a vzdať sa svojho sociálneho modelu, ktorý stojí na právach zamestnancov, kvalitných pracovných miestach a solidarite.
Zdroj: EOK