Európska odborová konfederácia (EOK) vyzýva Radu EÚ a Európsky parlament, aby odmietli obchodnú a investičnú dohodu medzi EÚ a krajinami MERCOSUR v jej súčasnej podobe. Dôvodom sú vážne obavy z nedostatočnej ochrany pracovných práv.
Hoci dohoda otvára nové príležitosti na tvorbu pracovných miest a posilnenie spolupráce medzi Európou a Južnou Amerikou, odbory upozorňujú na viacero zásadných problémov. K týmto obavám prispela aj nedostatočná transparentnosť a demokratická legitimita počas rokovaní.
Jedným z hlavných problémov je kapitola o obchode a udržateľnom rozvoji, ktorá je nezáväzná a neobsahuje silné mechanizmy na vynucovanie pravidiel. Podľa vlastného hodnotenia vplyvu Európskej komisie by dohoda priniesla len zanedbateľný nárast HDP EÚ o 0,1 %. Napriek tomu však chýba robustný mechanizmus, ktorý by zabránil porušovaniu práv pracovníkov, vrátane sankcií.
Komisia nedávno predstavila dodatok k dohode, tzv. „Nástroj pre udržateľnosť“, ktorý má posilniť záväzky v oblasti ochrany klímy, biodiverzity a ľudských práv. Tento nástroj však podľa EOK nerieši zásadné nedostatky, ako je nedostatočná ochrana pracovníkov a slabé vynucovanie pravidiel. Ako zdôrazňuje Európska federácia odborových zväzov pracovníkov v potravinárstve (EFFAT), dohoda môže viesť k „sociálnemu dumpingu“ a nespravodlivej konkurencii, ktorá zhorší pracovné podmienky, najmä pre 6 miliónov poľnohospodárskych pracovníkov v EÚ.
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v tejto súvislosti uviedol: „EU-MERCOSUR dohoda má potenciál stať sa modelom udržateľného rozvoja a ekonomického rastu. Zároveň musí byť zaručené, že naše hodnoty, vrátane ochrany pracovných práv a životného prostredia, budú pevne zakotvené v každom aspekte tejto dohody.“
Zástupca EOK Claes-Mikael Stahl k tomu dodáva: „Potrebujeme mechanizmy, ktoré zabezpečia, že naše ťažko vybojované pracovné podmienky budú dodržiavané. To znamená dať pracovným klauzulám skutočnú silu, aby pracovníci a ich odbory, či už v Európe alebo v partnerských krajinách, mohli pohnúť k zodpovednosti mocné korporácie. Nie je prijateľné, aby akákoľvek skupina pracovníkov v Európe bola obetovaná v prospech obchodnej dohody. Vynútiteľné pracovné klauzuly so sankciami sú potrebnou ochranou na spravodlivé rozdelenie ziskov a strát z tejto dohody.“
Hoci Komisia označuje túto dohodu za „historickú“ a „kľúčovú“ pre prehĺbenie vzťahov medzi EÚ a Latinskou Amerikou, EOK varuje, že bez posilnenia záväzných pracovných a sociálnych klauzúl môže mať dohoda negatívne dopady na milióny pracovníkov v oboch regiónoch. EOK preto vyzýva európske inštitúcie, aby prehodnotili túto dohodu a zabezpečili, že ochrana pracovníkov bude prioritou.
Zdroje: EOK, EK, REU