Výkonný výbor Európskej odborovej konfederácie (EOK) prijal rezolúciu, ktorá reaguje na rastúce napätie v Európe i vo svete. Podľa EOK sú sociálna spravodlivosť a demokratické hodnoty základom mieru a bezpečnosti – a nie militarizácia, zbrojenie či budovanie hraníc.

Rezolúcia ostro odsudzuje ruskú agresiu proti Ukrajine a pripomína, že návrat vojny do Európy nie je len otázkou geopolitiky, ale aj výzvou pre odbory, ktoré sa historicky hlásia k mieru a medzinárodnej solidarite. EOK zároveň varuje pred vzostupom autoritárskych režimov a pred zhoršujúcim sa stavom demokracie – nielen v krajinách mimo EÚ, ale aj v niektorých členských štátoch.

Odborári vyzývajú Európsku úniu, aby zohrala aktívnejšiu úlohu pri ochrane mieru prostredníctvom diplomacie, spolupráce a multilateralizmu. Ako zdôrazňujú, „bezpečnosť nevytvárajú výdavky na zbrane, ale silná demokracia, sociálny pokrok a kvalitné životné podmienky pre všetkých“.

EOK preto navrhuje širší a modernejší koncept bezpečnosti, ktorý zahŕňa aj sociálnu odolnosť, boj proti klimatickým hrozbám, kybernetickým útokom, dezinformáciám či závislosti na zahraničných dodávkach. Kľúčové sú aj investície do verejných služieb, zdravotníctva, vzdelávania a rozvoja núdzových kapacít.

Zásadné výhrady zazneli voči návrhom presmerovať prostriedky z kohéznych fondov do obranného priemyslu. EOK upozorňuje, že takéto kroky by mohli negatívne zasiahnuť regióny a ľudí, ktorí najviac potrebujú podporu. Namiesto toho konfederácia navrhuje vytvoriť nový investičný nástroj EÚ, financovaný spoločným dlhom a vlastnými zdrojmi.

Zároveň EOK požaduje, aby akákoľvek verejná podpora, aj v oblasti obrany, bola podmienená zachovaním pracovných miest, dôstojnými pracovnými podmienkami, rešpektovaním odborových práv a spravodlivým zdaňovaním firiem. Odbory varujú pred situáciou, kedy by podniky prijímajúce verejné dotácie vyplácali zároveň nadmerné dividendy či prepúšťali zamestnancov.

EOK zdôrazňuje aj potrebu širšieho zapojenia sociálnych partnerov do diskusií o bezpečnosti. „Bezpečnosť je verejné dobro, ktoré sa dotýka všetkých. O to viac je dôležité, aby aj zamestnanci a ich zástupcovia boli súčasťou tohto dialógu,“ uvádza sa v texte.

V závere dokumentu EOK vyjadruje silnú solidaritu s Ukrajinou a jej pracujúcimi a dôrazne odmieta porušovanie ľudských práv vo vojnových konfliktoch vrátane používania sexuálneho násilia ako zbrane.

Európske odbory týmto posolstvom dávajú jasne najavo, že mier sa nerodí za rokovacími stolmi generálov, ale v každodennom úsilí o dôstojný život, spravodlivosť a vzájomný rešpekt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *