Porovnali sme priemerné platy za rovnaké obdobie v tomto a v minulom roku. Priemerná mzda rástla medziročne vo všetkých odvetviach, najmenej však v stavebníctve. Najviac ľudí odchádza z priemyslu a dopravných služieb.

Podľa najnovších údajov Štatistického úradu rast platov prekonal infláciu. V šiestich odvetviach si zamestnanci prilepšili o viac ako 5 %.

Priemerná nominálna mesačná mzda v marci 2024 bola medziročne vyššia vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach. Dvojciferným tempom rástla v troch z nich, a to v maloobchode o 12,5 %,  priemysle a v reštauračných službách o 11,4 %.

Porovnali sme rast priemernej mzdy vo vybraných odvetviach za rovnaké obdobie tohto a minulého roka. Najmenej zarábajú zamestnanci v gastre, dlhodobo najvyššie mzdy sú v telekomunikáciách a IT.

 

Tabuľka: priemerna mzda odvetvia

Medziročný vývoj zamestnanosti

Zamestnanosť rástla najrýchlejšie v trhových službách a informáciách s komunikáciou. Nižšie počty zamestnancov evidoval priemysel, veľkoobchod, maloobchod, ale aj doprava a skladovanie.

Najvyšší prírastok počtu zamestnancov nad úrovňou 5 % mali vybrané trhové služby, v informáciách s komunikáciou zamestnanosť vzrástla o 3,6 %. Stavebníctvo a všetky odvetvia vnútorného obchodu navýšili stavy zamestnancov miernejšie, v rozpätí od 0,4 % do 2,4 %.

Dlhodobý úbytok zamestnancov naďalej evidoval priemysel, aktuálne sa v ňom zamestnanosť znížila o 2,4 %. Bolo to najvýraznejšie zníženie zamestnanosti v tomto odvetví od marca 2022. Pokles pracovnej sily vykázala druhý mesiac aj doprava vrátane skladovania, aktuálne o 0,4 %.

Podľa Inštitútu pre stratégie a analýzy je za znižovaním počtu zamestnancov v priemysle covidová a energetická kríza, ale tiež ochladenie zahraničného obchodu s Nemeckom. Ďalším faktorom môže byť vyššia automatizácia pri výrobe automobilov a v budúcnosti aj prechod na elektrické vozidlá.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Ilustračná fotografia: Pexels

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *