Zamestnancovi za prácu nadčas prináleží mzdové zvýhodnenie v zmysle Zákonníka práce.

 

Priaznivejšiu úpravu mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas oproti zákonnej úprave je možné dojednať v pracovnej zmluve, ale najmä v kolektívnej zmluve.

Okrem kontextu požiadavky zosúlaďovania rodinného a pracovného života, je redukcia počtu hodín nadčasov odôvodená zdravotnými rizikami, ktoré takáto práca prináša. Zahraničné štúdie, ktoré sa týkali nadčasových a rozšírených harmonogramov práce hovoria o zvýšenom riziku hypertenzie, kardiovaskulárnych ochorení, únavy, stresu, vzniku depresií, muskuloskeletálnych porúch, chronických infekcií, vzniku cukrovky a pod. Štúdie všeobecne dospeli k záveru, že dlhé pracovné hodiny sú potenciálne nebezpečné pre zdravie pracovníkov.

Pomerne málo štúdií sa venuje vplyvu dlhých pracovných hodín na zvýšené riziko pracovných úrazov a chorôb z povolania, avšak štúdie odhalili aj dôkazy o vzťahu medzi dlhou pracovnou dobou a zvýšeným rizikom pracovných úrazov medzi pracovníkmi v špecifických povolaniach a priemyselných odvetviach, napríklad stavebných robotníkov, zdravotných sestier, lekárov, ďalších zdravotníckych pracovníkov, vodičov autobusov, diaľkových nákladných áut a pracovníkov v jadrových elektrárňach. Zvýšené riziko pracovných úrazov sa preukázalo práve počas druhej časti dlhých pracovných zmien, teda po ôsmich hodinách práce. Práca v zamestnaniach s nadčasmi bola spojená s o 61 % vyššou mierou úrazovosti v porovnaní s pracovnými miestami bez nadčasov. Práca vykonávaná najmenej 12 hodín denne bola spojená s o 37 % zvýšenou mierou rizika.

 

 

Čo hovorí Zákonník práce

Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi však nemožno nariadiť prácu nadčas. Práca nadčas pri pružnom pracovnom čase je práca vykonávaná zamestnancom na základe príkazu zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad rozsah prevádzkového času v určenom pružnom pracovnom období.

Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín.

Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas môže prekročiť 48 hodín za obdobie štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich v prípade, ak ide o zdravotníckeho zamestnanca podľa osobitného predpisu, ak zamestnanec s takým rozsahom pracovného času súhlasí. Priemerný týždenný pracovný čas tohto zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie presiahnuť 56 hodín.

Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 Zákonníka práce aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

Zamestnávateľ môže zamestnancovi v kalendárnom roku nariadiť prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu, možno po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť nad rozsah uvedený v prvej vete ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku. Zamestnanec môže v kalendárnom roku vykonať prácu nadčas najviac v rozsahu 400 hodín (spolu nariadená práca nadčas a práca nadčas vykonávaná so súhlasom/po dohode so zamestnancom).

Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

Ak zamestnanec odmietne vykonať prácu nadčas nad rámec 150 hodín (zákonný limit nariadenej práce nadčas), nemôže sa dopustiť porušenia pracovnej disciplíny.

Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez ktorých vykonania by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu, a mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.

Zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu a ktorý dovŕšil vek 50 rokov, nemožno nariadiť prácu nadčas. Práca nadčas je prípustná len po dohode s týmto zamestnancom.

Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom.

Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.

Zamestnávateľ môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu, s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, a so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé alebo metodické činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda ani mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas a zamestnanec nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas. Zamestnancovi patrí náhradné voľno v rozsahu, v ktorom práca nadčas trvala; v tom prípade zamestnancovi mzdové zvýhodnenie nepatrí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *