Nevyužívate rekreačný poukaz na dovolenku na Slovensku? Darujte ho svojim rodičom. Taký je najnovší návrh SNS, ktorý už majú na stole poslanci v národnej rade.
Po zavedení rekreačných poukazov v roku 2019 a zníženia dane na ubytovacie služby stúpol počet prenocovaní o milión. Podľa odborárov skôr treba rozšíriť ich uplatnenie na všetkých zamestnancov aj v menších firmách.
Andrej Danko (SNS) je presvedčený, že návrh získa potrebnú politickú podporu. K zmene je potrebné novelizovať Zákonník práce a zákon o podpore cestovného ruchu, návrh už predložili na rokovanie parlamentu.
Navrhovaným rozšírením platnosti rekreačných poukazov pre ďalšie osoby chcú národniari maximalizovať využívanie rekreačných poukazov a zintenzívniť podporu domáceho cestovného ruchu.
Rekreačný poukaz poskytuje zamestnávateľ vo výške 55 % oprávnených výdavkov na pobyt, maximálne však 275 eur za celý rok. Povinnosť poskytnúť ho vzniká na základe žiadosti zo strany zamestnanca firmám, ktoré zamestnávajú viac ako 49 zamestnancov. Nárok zamestnancovi vzniká len za predpokladu, že u zamestnávateľa pracuje najmenej 2 roky a prenocovanie trvalo minimálne 2 noci.
Od roku 2019 je sektor cestovného ruchu priamo a nepriamo podporovaný cez rekreačné poukazy a zníženú DPH na ubytovacie služby.
Rekreačné poukazy využívalo viac ako 230-tisíc zamestnancov, mierne klesajúci trend pripisujú analytici Inštitútu finančnej politiky pandémii. Z povinne zapojených firiem vypláca aspoň jednému zamestnancovi rekreačný poukaz 86 % z nich, dobrovoľne sa do schémy zapojili len 3 % zamestnávateľov.
Od začiatku roka 2019 na Slovensku viditeľne stúpol počet prenocovaní domácimi turistami. Oproti januáru 2018 bol počet prenocovaní domácich turistov na Slovensku o 28 % vyšší, zatiaľ čo priemer porovnateľných krajín bol vyšší iba o 9,5 %.
Vyššiu efektívnosť nepredpokladajú
Konfederácia odborových zväzov mala od začiatku voči poukazom výhrady. Odborári požadovali, aby firmy poskytovali príspevok všetkým zamestnancom bez rozdielu na počet zamestnancov v pracovnom pomere.
Nedostatočné čerpanie je podľa KOZ SR zapríčinené objektívnymi zákonnými prekážkami. Vysvetľuje hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová: „Obmedzením je podmienka nevyhnutnej doby trvania zamestnania u zamestnávateľa 2 roky. Za ďalší objektívny faktor považujeme, že uplatnenie rekreačného poukazu si vyžaduje 45 % spoluúčasť zamestnanca, čo spôsobuje, že napriek štedrému príspevku si pri nízkych mzdách veľa zamestnancov nedokáže zaplatiť dovolenku za 500 €. Obmedzujúci môže byť aj nevyhnutný počet prenocovaní, čo opätovne zvyšuje celkové náklady na rekreáciu.“
K zvýšeniu efektívnosti čerpania poukazov by podľa odborov prispela zmena parametrov, ale aj rozšírenie na všetkých zamestnancov bez rozdielu.
„Za otázny považujeme aj fakt, či takto nastavený poukaz zodpovedá účelu sociálnej politiky zamestnávateľa, ktorú chápeme najmä ako kvalitné pracovné a životné podmienky zamestnancov,“ uzatvára Martina Nemethová.
Zdroj: MF SR