Zdanlivo nekonečná debata o ekonomickej správe EÚ sa nedávno dostala na plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, na ktorom boli schválené nové fiškálne pravidlá. Tieto pravidlá teraz vyžadujú, aby členské štáty buď do roku 2027 znížili svoje rozpočty o viac ako 100 miliárd eur ročne, alebo zvýšili ekvivalentnú sumu prostredníctvom daní.

Analýza zverejnená Nadáciou nových ekonómií pre Európsku odborovú konfederáciu odhalila, že tieto škrty by zamedzili väčšine členských štátov EÚ dosiahnuť ich ciele v investovaní do škôl, nemocníc a bývania. Predstavitelia EOK preto vyzývajú, aby členské štáty namiesto toho splnili požiadavky prostredníctvom progresívnej dane.

Naviac EOK žiada, aby EÚ zaviedla trvalý investičný mechanizmus a zabezpečila, že členské štáty budú stále mať kapacitu dosiahnuť sociálne a ekologické ciele.

Generálna tajomníčka EOK Esther Lynch reagovala na hlasovanie Európskeho parlamentu: „Toto hlasovanie riskuje návrat Európy k utrpeniu z úsporných opatrení v čase, keď musíme masívne zvýšiť verejné investície, aby sme dosiahli sociálne a klimatické ciele EÚ.“ A pokračovala: „Pracujúci, ktorí utrpeli historický pokles životného štandardu v dôsledku pandémie a krízy nákladov na živobytie, jednoducho nemajú nič, čo by politici mohli zobrať. Politici, ktorí podporovali tieto fiškálne pravidlá, by mali miesto toho mať tú slušnosť a zaviesť ich prostredníctvom daní pre korporácie, ktoré zaznamenali rekordné zisky, ktoré vyvolali infláciu. Akékoľvek škrty v dôsledku tohto hlasovania by mali pochádzať z vrecka ultrabohatých generálnych riaditeľov a akcionárov, nie mať pôvod na úkor škôl našich detí, primeraného bývania pre pracujúce rodiny alebo zdravotnej a sociálnej starostlivosti pre zraniteľných a starších ľudí.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *