Automobilka Volkswagen potrebuje znížiť náklady a zvýšiť konkurencie schopnosť. A s tým prichádzajú aj ťažké konsolidačné opatrenia. Na Slovensku sa mení prevádzka, v Nemecku chcú zatvárať závody, presúvať divízie a znižovať platy.

 

Najväčšia európska automobilka v Nemecku Volkswagen, ktorá zamestnáva 120-tisíc ľudí, a vrátane ďalších značiek až takmer 300-tisíc, ohlásila reštrukturalizačné plány.

Hovorí sa o zatváraní najmenej troch nemeckých závodov, rušení tisícok pracovných miest, znižovaní platov o minimálne 10 % a zmrazení miezd na najbližšie dva roky. Rokovania automobilovej skupiny s odborármi pokračujú aj v týchto dňoch.

Želané úspory spoločnosti sa šplhajú k 4 miliardám eur. Medzi zvažované opatrenia patrí zníženie odmien pre najvyššie postavených manažérov, zníženie prémií pri výročiach zamestnancov, ako aj preskúmanie možnosti zatvorenia niektorých výrobných prevádzok v Nemecku.

Automobilka v rámci tlaku na reštrukturalizáciu tento mesiac ukončila dlhotrvajúci systém garancie pracovných miest pre šesť svojich nemeckých závodov. Ohrozený je najmä závod v Osnabrücku, ktorý nedávno prišiel o zákazku od automobilky Porsche. Niektoré oddelenia a divízie majú byť kompletne presunuté do zahraničia.

 

Odborári sú pobúrení

Ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania čaká nemeckých odborárov z automobilky túto stredu.

„Keďže predstavenstvo naďalej odmieta informovať zamestnancov, miestni zástupcovia odborov paralelne informovali pracovníkov na niekoľkých stretnutiach vo všetkých desiatich nemeckých pobočkách. Podľa našich odhadov prišlo takmer 56-tisíc zamestnancov,“ uviedli v oficiálnom vyjadrení odbory IG Metall.

Predsedníčka podnikovej rady Daniela Cavallová povedala, že to ovplyvní všetky závody v krajine a nikto nie je v bezpečí.

„Ide o vyhlásenie vojny historických rozmerov pre našu vlastnú pracovnú silu aj pre celý domáci región. V kombinácii so stratou pracovných miest pre desiatky tisíc z nás chce predstavenstvo zatvoriť najmenej tri továrne VW v Nemecku a zmenšiť prakticky všetky továrne, ktoré v tejto krajine ešte existujú,“ uviedla Daniela Cavallová.

Či sa úsporné opatrenia dotknú aj závodov na Slovensku je zatiaľ otázne. V automobilke Volkswagen Slovakia pracovalo ku koncu roka 2023 takmer 12-tisíc kmeňových a kontraktných zamestnancov.

„Určite všetci vnímate, že sa rušia zmennosti z trojzmennej na dvojzmennú prevádzku, odvolávajú sa zmeny za posledné obdobie na takmer pravidelnej báze, odvoláva sa výroba z jednotlivých segmentov, dopyt po vozidlách klesá,“ uviedla pred pár dňami na sociálnej sieti šéfka Moderných odborov Volkswagenu Jolana Julkeová.

 

Výrazní zamestnávatelia

Priamo vo výrobe automobilov pracuje na Slovensku takmer 76-tisíc ľudí. V celej Európskej únii je to vyše 2,4 milióna pracovníkov. Podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) automobilový priemysel zamestnáva priamo a nepriamo až 13,2 milióna ľudí a tvorí 10 % pracovných miest vo výrobe, celkovo v šiestich členských štátoch.

Slovensku síce nepatria popredné priečky v počte pracovníkov v automobilovom sektore, prvenstvo však drží v rámci podielu zamestnancov automobiliek k celkovej zamestnanosti vo výrobnej sfére. Kým u nás dosahuje tento údaj 15,5 %, priemer únie je 8,1 %. V Nemecku je to 10,9 %.

Platové rozpätie zamestnancov, ktorí pracujú v automobilovom priemysle na Slovensku je podľa portálu Platy.sk štandardne v rozmedzí od 1234 eur do 2404 eur. Skutočné platy môžu byť ešte vyššie. Mzdy sa výrazne líšia od jednotlivých pozícií.

 

Priama zamestnanosť v automobilovom priemysle v EÚ:

 

Predaj áut v Európe klesá 

V septembri predaj nových áut v Európskej únii druhý mesiac po sebe opäť klesal. Podľa najnovších štatistík počet zaregistrovaných nových osobných áut v EÚ v septembri 2024 klesol medziročne o 6,1 % na 809-tisíc kusov.

Išlo o miernejší pokles ako o 18,3 % v auguste. Ukazujú to údaje Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA).

Najviac sa znížili registrácie nových vozidiel vo Francúzsku (-11,1 %), nasledovali Taliansko (-10,7 %) a Nemecko (-7 %). Na druhej strane, španielsky trh sa zotavil a predaj nových áut v krajine v septembri vzrástol o 6,3 % po poklese o 6,5 % v auguste. Zvýšil sa predaj elektromobilov na batérie, a to o necelých 10 %.

Zdroj: ACEA, Teraz.sk, IG Metall

Fotografia: IG Metall

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *