Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) v súvislosti s blížiacim sa 16. zasadnutím Konferencie zmluvných strán Dohovoru Organizácie Spojených národov o biologickej diverzite (COP 16) vyzýva na integrovaný globálny prístup k riešeniu prebiehajúcej krízy v oblasti biodiverzity.
Vzhľadom na rastúce globálne napätie EHSV naliehavo vyzýva vlády, aby sa zamerali na biodiverzitu ako na kľúčové riešenie trojitej planetárnej krízy (zmena klímy, strata biodiverzity a dezertifikácia). Konferencia COP16 bude ústredným momentom na urýchlenie celosvetového úsilia o ochranu ekosystémov našej planéty, čo EHSV zdôraznil vo svojom stanovisku prijatom v septembri.
„Bez biodiverzity sa ekosystémy a hospodárstva zrútia, keďže viac ako polovica celosvetového HDP a 40 % pracovných miest priamo závisí od prírody,“ zdôraznil spravodajca stanoviska Arnaud Schwartz.
EHSV poukazuje na to, že biodiverzita, ktorá je základom ekosystémov, blahobytu ľudí a hospodárstva, sa musí začleniť do viacerých oblastí politiky, ako je klíma, poľnohospodárstvo a obchod, a nesmie sa k nej pristupovať izolovane. Napríklad obchodné dohody by mali podporovať udržateľnosť a zabezpečiť, aby tovar a technológie neprispievali k odlesňovaniu a ničeniu biotopov.
Zároveň je naliehavo potrebné zabezpečiť finančnú podporu na zachovanie biodiverzity. Samotné verejné financovanie nepostačuje, a preto je potrebné skombinovať verejné, súkromné a inovačné finančné mechanizmy.
EHSV žiada EÚ, aby podporovala krajiny globálneho Juhu pri ochrane biodiverzity, a zasadzuje sa za postupné zrušenie dotácií škodlivých pre biodiverzitu, najmä tých na podporu fosílnych palív. Presmerovaním týchto dotácií na obnovu ekosystémov by sa mohla riešiť zmena klímy aj strata biodiverzity, a to prostredníctvom riešení inšpirovaných prírodou, ako je opätovné zalesňovanie, udržateľné poľnohospodárstvo a obnova mokradí.
EHSV okrem toho zdôraznil význam prístupu „jedno zdravie“, v rámci ktorého sa spája zdravie ľudí, zvierat a životného prostredia. Zdravé ekosystémy poskytujú kritické služby, ako je opeľovanie, sekvestrácia uhlíka a filtrácia vody, ktoré prispievajú k blahobytu ľudí. Pokles biodiverzity oslabuje odolnosť ekosystémov a zvyšuje riziko zoonotických ochorení, ako je COVID-19.
EHSV tiež vyzval na väčšie zapojenie mladých ľudí do rozhodovania. Navrhol vytvoriť pozíciu výkonného podpredsedu Európskej komisie pre budúce generácie a zabezpečiť, aby sa dlhodobá udržateľnosť a blahobyt uprednostňovali pred krátkodobými prínosmi.