Medzinárodní partneri zhodnotili významný pokrok v oblasti pokrytia, primeranosti a komplexnosti systémov sociálnej ochrany na výročnom stretnutí Globálneho vlajkového programu Medzinárodnej organizácie práce (MOP).
Počas druhého cyklu globálneho vlajkového programu Medzinárodnej organizácie práce (MOP) „Budovanie základov sociálnej ochrany pre všetkých“, ktorý prebiehal od roku 2021, sa viac ako 55 miliónov ľudí na celom svete dostalo k zlepšenej forme sociálnej ochrany. Výročné zasadnutie programu, ktoré sa konalo 28. marca 2025 v Ženeve, privítalo 55 zástupcov vlád, zamestnávateľov, odborov a viac než 1400 online účastníkov.
Cieľom programu je podporovať krajiny pri rozširovaní pokrytia sociálnou ochranou, ako aj pri zvyšovaní primeranosti a komplexnosti poskytovaných dávok. Ako uviedla Mia Seppo, zástupkyňa generálneho riaditeľa MOP pre zamestnanosť a sociálnu ochranu: „Svetová správa o sociálnej ochrane, ktorú sme zverejnili v septembri 2024, prvýkrát ukázala, že 52,4 % svetovej populácie má prístup aspoň k jednej oblasti sociálnej ochrany. Je to jasný dôkaz, že spoločné úsilie prináša ovocie, no zároveň pripomienka, že až 3,8 miliardy ľudí stále zostáva bez ochrany.“
Od svojho vzniku v roku 2016 zohráva program kľúčovú úlohu pri pretváraní vízie sociálnej ochrany na realitu – umožňuje ľuďom dôstojne odchádzať do dôchodku, prístup k zdravotnej starostlivosti a podporu v krízových obdobiach.
Významný dopad programu potvrdil aj Adama Kamara, minister zamestnanosti a sociálnej ochrany z Pobrežia Slonoviny, ktorý uviedol: „Vďaka intenzívnej informačnej kampani zameranej na samostatne zárobkovo činné osoby a podpore MOP a Svetovej banky sa do systému sociálneho zabezpečenia zapojil už milión pracovníkov.“
V rámci druhej fázy program podporil 149 inštitucionálnych zmien v rôznych krajinách – od prijatia nových zákonov, cez reformy existujúcich schém, až po zefektívnenie prevádzkových mechanizmov. Tým výrazne prispel k posilneniu sociálnych systémov, pričom napĺňa aj ciele udržateľného rozvoja OSN (SDG 1.3 a 3.8).
Na stretnutí sa diskutovalo aj o budúcej tretej fáze programu (2026 – 2030), ktorá bude rozhodujúca v poslednej dekáde smerom k naplneniu Agendy 2030. Zaznel aj príspevok veľvyslanca Luxemburska pri OSN v Ženeve Marca Bichlera, ktorý potvrdil pokračujúcu podporu svojej krajiny: „Sociálna ochrana nie je len záchrannou sieťou, je to investícia do stabilnej, inkluzívnej a odolnej spoločnosti. Spoločne môžeme urýchliť pokrok smerom k univerzálnej ochrane.“
Program zároveň úzko spolupracuje s ďalšími iniciatívami ako je Globálny akcelerátor pre pracovné miesta a sociálnu ochranu v rámci spravodlivých transformácií a Globálna koalícia pre sociálnu spravodlivosť.
ZDROJ: MOP