Ekonomickú situáciu na Slovensku hodnotia ako dobrú len 3 percentá firiem. Až 41 % opýtaných spoločností považuje aktuálnu situáciu za zlú. Tieto nálady kopíruje aj záujem európskych investorov o naše pracovné prostredie. Za najväčšie riziko považujú hospodársko-politické podmienky a slabý dopyt.
Sto firiem, ktoré podnikajú na Slovensku sa zapojilo do prieskumu o hospodárskych podmienkach u nás. Zastúpený je priemysel (52 %), obchod (9 %) aj služby (37 %). Väčšina podnikateľov očakáva, že hospodárska situácia v ich firme sa druhý rok po sebe opäť zhorší.
Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, neustále sa meniace regulačné rámce, očakávania ďalšej vlny konsolidácie a karty mieša aj neistá colná politika so Spojenými štátmi americkými. To všetko vplýva na nálady a záujem investorov pôsobiť na našom pracovnom trhu.
„Mnohé firmy sú naďalej pod silným nákladovým tlakom a zároveň rastie neistota na svetových trhoch. Od minulého roka pozorujeme u firiem neustále klesajúcu ochotu investovať. Je to varovný signál pre Slovensko ako miesto podnikania – bez investícií zaostáva inovácia a konkurencieschopnosť,“ komentuje výsledky Pavel Lakatos, nový prezident AHK Slowakei.
Vysoká miera neistoty sa prejavuje aj v personálnych plánoch (-4 %) a investičných zámeroch (-24 %). Viac spoločností očakáva pokles ako nárast. Najväčším rizikom pre podnikateľov (52 % opýtaných) sú neustále sa zvyšujúce mzdové náklady. V priemere sa očakáva nárast o 8 %.
„Je to dôsledok dvoch rokov rekordnej inflácie a dlhodobejšieho nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily“, povedala obchodná radkyňa Rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku Bettina Trojer.
Ďalším výrazným rizikom je pokles dopytu a nedostatku kvalifikovaných pracovníkov, toho sa obáva 53 % opýtaných. „Viac než polovica firiem reaguje na túto situáciu zvýšenou digitalizáciou, automatizáciou a zintenzívnením interného vzdelávania,“ dodala Bettina Trojer.
Pozitíva a negatíva podnikania na Slovensku
Európski investori oceňujú na Slovensku najmä infraštruktúru v oblasti energetiky, platobnú disciplínu či kvalitu domácich dodávateľov. Na druhej strane negatívne hodnotia daňové zaťaženie, transparentnosť verejného obstarávania či oblasť boja proti korupcii.
Ochrana firiem aj pred clami
Vládny kabinet chce predísť hospodárskym škodám v súvislosti s nepredvídateľnými mimoriadnymi situáciami, ako je napríklad zvyšovanie amerických ciel.
Na rokovaní ministri schválili ďalšie rozšírenie kurzarbeitu. Firmy by tak mohli dostať od štátu podporu v súvislosti s americkými clami, a to rozšírením vonkajších faktorov o nepredvídateľné mimoriadne situácie.
„Cieľom návrhu zákona je vytvoriť legislatívne predpoklady na poskytnutie podpory v čase skrátenej práce v situáciách, keď k obmedzeniu činnosti zamestnávateľa dochádza vplyvom nepredvídateľných a neobvyklých regulácií celosvetovej ekonomiky s dosahom na slovenské hospodárstvo, ktoré majú za následok zníženie vývozu tovarov, zvýšené obchodné bariéry, chýbajúci zahraničný odbyt v dôsledku obchodnej vojny a tak ďalej,“ uviedlo MPSVR v predkladacej správe k zákonu.
Opatrenia majú predísť negatívnym vplyvom na pracovné miesta na trhu práce, ktoré by viedli k ich ohrozeniu alebo zániku, k ďalšiemu rastu nezamestnanosti, znižovaniu príjmu domácností a životnej úrovne či zvyšovaniu rizika chudoby.
Parlament má novelu prerokovať bez riadneho pripomienkovania, teda v skrátenom legislatívnom konaní.
Zdroj: AHK Slowakei, Teraz.sk
Ilustračná fotografia: Pexels