Mzdy by mali rásť aj v tomto roku. Takmer 90 % firiem počíta so zvyšovaním platov, vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Grafton. Na pracovnom trhu totiž sledujeme pozitívne trendy. 

Ešte koncom roka 2022 plánovalo 9 % spoločností plošne znížiť mzdy. V roku 2023 sa tak nakoniec v žiadnej zo skúmaných firiem nestalo. Nezamestnanosť je rekordne nízka, inflácia klesá, platy pomaly rastú. Z pracovného hľadiska nás podľa agentúry Grafton čaká dobrý rok.

Prieskum medzi zamestnávateľmi realizovala personálna agentúra naprieč celým Slovenskom a zahŕňa dáta firiem rôznych veľkostí, aj pôsobnosti. Zapojilo sa doňho 117 subjektov, pričom 61 % respondentov pochádzalo z výrobných spoločností. Pozrite si v grafoch jeho výsledky.

Zamestnancom chcú pridať

Z prieskumu agentúry Grafton vyplýva, že vo viac ako polovici spoločností sa mzdy zamestnancov zvýšia o 6 až 10 %. Celkovo 89 % zamestnávateľov očakáva v roku 2024 zvýšenie platov. 11 % zamestnávateľov neplánuje žiadne zmeny v mzdách svojich zamestnancov.

Hoci začiatkom tohto roka sa rast priemernej mesačnej mzdy na Slovensku o niečo spomalil, reálne príjmy začali po dlhom období konečne stúpať.

Výšku miezd ovplyvňujú dva kľúčové faktory. Prvým je to, ako firma vníma prínos konkrétnej pozície, druhým je množstvo potenciálnych kandidátov na pracovnom trhu. Pri pozíciách, kde je pracovníkov nedostatok, je, pochopiteľne, väčší tlak na rast miezd – ak chce totiž firma získať nových zamestnancov alebo si udržať tých súčasných, musí robiť viac v oblasti mzdového nastavenia aj v oblasti zamestnaneckých benefitov. Takýto stav je dnes zrejmý predovšetkým v priemysle, ktorý u nás trpí kritickým nedostatkom pracovnej sily,“ uviedol riaditeľ personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group Martin Malo.

Potrebujú nových ľudí

Viac ako polovica zamestnávateľov v prieskume uviedla, že potrebuje zvýšiť počet zamestnancov. Veľká väčšina z nich však neplánuje tento počet navýšiť o viac ako 10 %. Tretina spoločností plánuje zachovať súčasný stav a ich zamestnancov by sa nemali dotknúť žiadne zmeny.

„Väčšina spoločností aktuálne uvažuje o expanzii. I tie, ktoré momentálne prechádzajú reštrukturalizáciou, v mnohých prípadoch počítajú s budúcim rastom, takže sa snažia využiť rôzne opatrenia na udržanie pracovnej sily – napríklad preškolenie alebo prerozdelenie zamestnancov,“ uviedol riaditeľ Graftonu.

Na benefity neostane

V mnohých firmách je neoddeliteľnou súčasťou odmeny aj iná forma benefitov. Vo viac ako dvoch tretinách spoločností sa neplánujú žiadne zmeny v zamestnaneckých benefitoch. Tretina bude benefity zvyšovať, väčšina o menej ako 5 %.

 

 

Zdroj: Grafton.sk

Ilustračná fotografia: Pexels

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *