Tisíce demonštrantov, vrátane antivaxerov a  členov krajne pravicových skupín, demonštrovali v hlavnom meste Talianska proti rozšíreniu systému zdravotného preukazu COVID-19. Demonštranti pochodovali v sobotu, 9. októbra 2021, v centre Ríma proti vládnemu návrhu overovania osvedčení, známemu ako „Green Pass“, ktorý je povinný pre všetkých zamestnancov.

Medzi protestujúcimi boli členovia extrémne pravicových skupín, ktorí počas demonštrácie demonštrovali rukami „rímsky“ fašistický pozdrav.

Dav demonštrantov sa dostal k talianskej odborárskej konfederácii CGIL, ktorá je najstaršou talianskou odborovou organizáciou, a nakrátko vtrhol do jej priestorov, ktoré zdevastoval, zároveň účastníci použili megafón na obvinenie odborovej organizácie zo „zlyhania v obrane pracovníkov“ zo záväzku zeleného COVID preukazu.

Naša odborárska centrála bola napadnutá Forzou Nuovou a antivaxerkým hnutím,“ uviedla CGIL.

Bol to útok na demokraciu a svet práce, ktorý sme odhodlaní odraziť,“ uviedol vo vyhlásení generálny tajomník CGIL Maurizio Landini. „Nikto by si nemal myslieť, že môže vziať našu krajinu späť do fašistických rokov.“

„Odbory sú základnou baštou demokracie a práv pracujúcich. Akékoľvek zastrašovanie, ktorému čelia, musí byť odrazené s absolútnou razanciou ”uviedol taliansky premiér Draghi vo vyhlásení.

„Chcel by som vyjadriť najúprimnejšiu solidaritu a plnú podporu Európskej odborovej konfederácie za hanebný útok pravicových extrémistov na sídlo národnej konfederácie CGIL. Odbory v Taliansku, v Európe a vo svete boli vždy obrancami demokracie a nie je náhoda, že fašistická a násilná inštrumentalizácia protestov proti očkovaniu je namierená proti odborom, a to najmä proti CGIL v Taliansku,“ uviedol Luca Visentini, generálny tajomník EOK.

Asi 80% všetkých Talianov, starších ako 12 rokov, je v súčasnosti úplne očkovaných a zdá sa, že veľká väčšina ľudí podporuje očkovanie a používanie zeleného pasu.

Na druhý deň v nedeľu (10.10.2021) prišlo tisíce odborárov pred CGIL k vyjadriť podporu svojej odborárskej centrále.

Zdroj: CGIL

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *