Doposiaľ nedošlo k dohode medzi školskými odborármi a ministrom školstva ohľadne platového ohodnotenia. Po niekoľkých kolách rokovaní či stretnutí v prezidentskom paláci učitelia idú do protestu.
Žiadajú zvýšenie miezd pre pedagogických aj nepedagogických zamestnancov, zjednotenie odmien a akceptovanie pripomienok ku vzdelávacej reforme.
Odborový zväz školstva vytrvalo rokuje na všetkých úrovniach. Nič z toho však doteraz neprinieslo želaný efekt a ani čiastočné naplnenie požiadaviek. Odborári sa stretli s ministrom, rokovali u prezidenta Petra Pellegriniho, no stále bez jasnejšieho výsledku.
Na stredu 27. novembra preto vyhlásili protest s názvom Školstvo v smútku – Protest v čiernom ako symbolický prejav smútku nad smerovaním slovenského školstva. Zamestnanci, ktorí sa budú chcieť pripojiť by mali prísť v tento deň do práce na znak nespokojnosti oblečení v čiernom. Následne môžu fotografie z pokojného protestu zdieľať cez sociálne siete.
„Výchova a vzdelávanie sú investíciou do budúcnosti celej spoločnosti a musia byť vnímané ako priorita. V prípade, že vláda Slovenskej republiky nesplní naše požiadavky, sme pripravení naďalej pokračovať v protestných aktivitách, ktoré môžu vyústiť až do štrajku,“ píšu školskí odborári v stanovisku.
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) je presvedčený, že v priebehu najbližších týždňov dôjde k dohode. Uviedol to po piatkovom rokovaní s odborármi v prezidentskom paláci.
Šesť bodov, ktoré učitelia požadujú
- zvýšiť tarifné platy všetkých zamestnancov školstva v roku 2025 min. o 10%
- legislatívne nastaviť odmeňovanie pedagogických a odborných zamestnancov RŠ, učiteľov VŠ a vedecko-výskumných zamestnancov tak, aby ich tarifné tabuľky automaticky začínali v prvom platovom stupni a prvej platovej triede na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve
- legislatívne nastaviť odmeňovanie nepedagogických zamestnancov tak, aby ich tarifná tabuľka automaticky začínala v prvej platovej triede a prvom platovom stupni minimálnou mzdou
- zjednotiť odmeňovanie všetkých zamestnancov regionálneho a vysokého školstva do jedného zákona o odmeňovaní
- zjednotiť financovanie všetkých zamestnancov regionálneho školstva priamo z rozpočtu ministerstva školstva (presun osobných nákladov z originálnych pod prenesené kompetencie samosprávy)
- akceptovať zásadné pripomienky zväzu ku kurikulárnej reforme (umožniť obsah vzdelávania v štátnom vzdelávacom programe rozdeliť na ročníky)
Angažoval sa aj prezident
Školskí odborári poslali list vedúcim predstaviteľom štátu, odpovede a pozvania na stretnutie sa dočkali od prezidenta Petra Pellegriniho. Hlava štátu ocenila dialóg medzi zástupcami ministerstva školstva a odborov.
„Vyzývam ich, aby v tomto dialógu pokračovali a čo najskôr našli kompromis medzi požiadavkami odborárov a potrebou zodpovedného hospodárenia štátu. Zároveň verím, že tieto konštruktívne rozhovory budú viesť ku konkrétnym výsledkom v podobe zabezpečenia čo najlepšieho vzdelania slovenských žiakov a študentov v súlade s požiadavkami modernej doby,“ uviedol prezident po stretnutí.
Minister školstva sľubuje zmeny. Aké, to je verejnosti stále neznáme. Súhlasí, že požiadavky odborov sú čiastočne v súlade s programovým vyhlásením vlády, ktoré podľa neho momentálne vláda neplní. Šéf rezortu prezidentovi a zástupcom odborov vysvetlil, v akom stave sú verejné financie, aké sú isté konsolidačné opatrenia a možnosti štátneho rozpočtu.
Z porovnaní OECD vyplýva, že slovenskí učitelia zarábajú menej, ako ostatní vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Na Slovensku je to len 71 % z priemerného platu ľudí s titulom.
Situácia v školstve nie je kritická len pre platy. Chýbajú učitelia, pričom mladí vyštudovaní pedagógovia radšej idú pracovať mimo školstvo, chýba im motivácia. Reformu si vyžaduje systém odmeňovania ako taký, no je treba zvyšovať kvalitu vzdelávania, čeliť technologickým výzvam či nájsť podporu pre školské kluby.
Zdroj: Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku
Fotografia: https://www.ozskolstva.sk/sk/Fotogaleria/protest-zamestnancov-skolstva-15-6-2022.alej