Grécka konfederácia práce (GSEE) vyhlásila na 20. novembra 2024 celonárodný 24-hodinový štrajk. Dôvodom je požiadavka na zvýšenie miezd, riešenie vysokých cien bývania a komodít a obnovu kolektívneho vyjednávania. Tento štrajk poukazuje na potrebu národných vlád plne implementovať smernicu EÚ o minimálnej mzde, ktorá by mala zaistiť dôstojné pracovné podmienky a životnú úroveň pre všetkých.

„Grécko potrebuje zvýšenie miezd. Smernica o minimálnej mzde musí byť plne implementovaná vrátane obnovy kolektívneho vyjednávania,“ uviedla generálna tajomníčka Európskej odborovej konfederácie (EOK) Esther Lynch, ktorá štrajk osobne podporila v Aténach.

Prečo je situácia v Grécku kritická?

Napriek rastu HDP nad priemer EÚ čelí Grécko vážnym sociálno-ekonomickým problémom:

  • Priemerný plat v roku 2023 bol len 17 013 €, čo zodpovedá úrovniam počas vrcholu dlhovej krízy v rokoch 2014-2015.
  • Nezamestnanosť dosahuje 11,1 %, pričom mladí ľudia čelia miere nezamestnanosti až 21,8 %.
  • Reálne mzdy od roku 2015 klesli o 8,3 %, čo je najväčší pokles medzi krajinami EÚ.
  • Grécko má najvyššie náklady na bývanie v EÚ: takmer 28,5 % obyvateľov je finančne zaťažených nákladmi na bývanie.

GSEE vyzýva vládu na okamžitú obnovu Národnej všeobecnej kolektívnej dohody, ktorá bola zrušená počas krízových opatrení Trojky. Štrajk je zároveň výzvou na spravodlivé mzdy, kvalitné pracovné podmienky a posilnenie práv zamestnancov.

Naliehavosť smernice o minimálnej mzde

Podľa smernice EÚ o minimálnej mzde musia členské štáty zvýšiť pokrytie kolektívnymi zmluvami na minimálne 80 % a zaistiť primeranosť minimálnych miezd. Grécko však zlyhalo v termíne na transpozíciu smernice a musí teraz konať pod hrozbou zásahu Európskej komisie.

KOZ SR podporuje snahy GSEE o obnovu kolektívneho vyjednávania a lepšie pracovné podmienky. Tieto témy sú pre odborové hnutie v celej Európe kľúčové a KOZ SR apeluje na dodržiavanie európskej legislatívy. „Rast miezd a kolektívne vyjednávanie sú základom dôstojnej práce a kvalitného života. Sociálne spravodlivá Európa začína pri spravodlivej mzde a právach zamestnancov,“ zdôraznila Monika Uhlerová, prezidentka KOZ SR vo svojej reakcii na grécky štrajk.

Výzvy pre Grécko a celú EÚ

Grécky štrajk poukazuje na širšie výzvy v Európe. Nevyvážený hospodársky rast, vysoká inflácia a prehlbujúce sa sociálne rozdiely ohrozujú dôstojnosť práce. KOZ SR vyzýva európske inštitúcie a národné vlády na prijatie účinných opatrení na zlepšenie pracovných podmienok a zabezpečenie spravodlivej mzdy pre všetkých zamestnancov.

Jedna myšlienka na článok “Grécky štrajk zdôrazňuje naliehavosť smernice o minimálnej mzde”
  1. Priemerný plat je podľa mňa mesačný. Ak je to celoročný, tak by bolo vhodne to uviesť lebo to metie.
    Priemerný plat v roku 2023 bol len 17 013 €, čo zodpovedá úrovniam počas vrcholu dlhovej krízy v rokoch 2014-2015.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *