Európsky parlament bude hlasovať o návrhu európskej legislatívy o právach pri práci cez platformy a o tom, či zastaviť falošnú samostatnú zárobkovú činnosť na platformách.

Hlasovanie v pléne sa uskutoční zajtra vo štvrtok 19. januára. 2023.

EOK vyzýva poslancov EP, aby hlasovali za stanovisko, na ktorom sa dohodli vo Výbore pre zamestnanosť po dlhých rokovaniach medzi jednotlivými politickými skupinami.

Odbory sa obávajú, že niektorí členovia skupín EPP, EKR a Renew budú hlasovať proti s úmyslom ďalej oslabiť návrh smernice Európskej komisie.

Odbory sa obávajú najmä toho, že zmeny, ktoré podporujú niektorí poslanci Európskeho parlamentu, by:

  • zabránili väčšine falošných živnostníkov pracujúcich cez platformy stať sa zamestnancami
  • podkopali práva skutočných živnostníkov tým, že by dali zelenú platformám, aby naďalej nútili pracovníkov pracovať na živnosť, aj keď si nemôžu stanoviť vlastné sadzby či vybudovať klientsku základňu.

Ludovic Voet, tajomník EOK, bude v Štrasburgu zastupovať EOK a hovoriť s poslancami EP pred hlasovaním o právach pracovníkov platforiem. „Odbory vyzývajú poslancov Európskeho parlamentu, aby podporili správu Výboru pre zamestnanosť, ktorá predstavuje dobrú rovnováhu a je výsledkom dlhých diskusií vo všetkých parlamentných skupinách,“ uviedol.

„Poslanci Európskeho parlamentu stoja pred jednoduchou voľbou. Chcú, aby pracujúci mali spravodlivé a dôstojné zamestnanie, alebo chcú, aby sa falošná samostatná zárobková činnosť ešte viac rozšírila? Súdy po celej Európe rozhodli, že platformy sú zamestnávatelia, a teraz musia poslanci EP zabezpečiť, aby platformy prijímali svoje povinnosti ako každý iný podnik. Musia buď rešpektovať práva skutočných živnostníkov, alebo zaobchádzať so všetkými svojimi pracovníkmi ako so zamestnancami.“

Zdroj: EOK

Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.

www.etuc.org

Foto: EOK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *