Po odboroch už aj ekonómovia žiadajú, aby vláda „napumpovala“ viac peňazí do hospodárstva

Po odboroch už aj ekonómovia žiadajú, aby vláda „napumpovala“ viac peňazí do hospodárstva

Odborníci očakávajú, že hoci tento rok slovenská ekonomika porastie silnejšie ako vlani, kedy nás kríza kvôli pandémii zasiahla naplno, mohla by rásť aj rýchlejšie. K tomu je však potrebná väčšia podpora zo strany vlády. Doterajšia pomoc ekonomike dosiahla u nás cca 3% HDP, pričom priemer EÚ je viac ako dvojnásobný.  KOZ SR opakovane poukazuje na nedostatočnú pomoc a žiada vládu, aby v záujme čo najrýchlejšieho zotavenia po pandémii, podporila silnejšie firmy aj domácnosti.

Nový šéf rozpočtovej rady Ján Tóth si vie predstaviť napumpovať do ekonomiky až ďalšie 2 miliardy eur. Ide o viac peňazí, ako stála celá doterajšia pomoc na záchranu pracovných miest. V rozhovore pre DenníkN hovorí, že by sa tak mohlo zabrániť bankrotom inak životaschopných firiem a teda aj zániku pracovných miest. 

Nemalo by však ísť o tzv. helikoptérové peniaze, ako dostali občania v USA, ale skôr o väčšiu pomoc firmám, napríklad cez plošné odškodnenie či väčšiu pomoc najviac zasiahnutým sektorom, ako je cestovný ruch, kultúra, šport, služby a doprava.

Bez masívnejšej pomoci týmto sektorom hrozí, že zanikne časť zdravých firiem a s tým aj produkty a služby, ktoré vytvárajú. A hoci po kríze budú mať ľudia o nich záujem, už nebudú existovať. Oslabí to teda aj ekonomický rast v ďalších rokoch.

Ilustračná fotografia Naim Benjelloun od Pexels

Autori:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *