Reálne mzdy v EÚ klesli o 5 percent za jeden rok. Je to katastrofa! Priemerné mzdy sa zvýšili len o 4,4 percenta v roku 2022, zatiaľ čo priemerná inflácia bola 9,2 percenta. Každodenná realita pre pracujúcich je ešte horšia: inflácia potravín, dopravy a ďalších bežných výdavkov dosiahla až 12 percent alebo viac.

A to reálne mzdy väčšiny pracovníkov už klesli v rokoch krízy spôsobenej koronavírusom v rokoch 2020 a 2021. Z tohto dôvodu mnoho pracovníkov muselo čeliť strate kúpnej sily vo výške približne 10 percent za posledné tri roky. Takýto katastrofálny vývoj sme dlho nevideli!

Za vysokú infláciu nemožno viniť len koronavírusovú krízu a vojnu na Ukrajine. Niektorí ekonómovia a mienkotvorcovia radi hovoria, že na vysokej inflácii majú svoj podiel aj zvýšenia miezd, ktoré požadujú odbory, pretože vytvárajú mzdovo-cenovú špirálu. Opak je však pravdou. Mzdy zaostávajú za infláciou. Infláciu v podstate hnali miliardy získané spoločnosťami, ktoré bezohľadne využívali krízu v oblasti energetiky a ďalších nevyhnutných tovarov. Masívnym znižovaním miezd, hoci ekonomika vôbec neklesá, dochádza k masívnej redistribúcii od práce k kapitálu. Toto musí okamžite prestať!

My odbory, neformálna sieť odborových organizácií strednej Európy (Slovensko, Rakúsko, Česko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Srbsko) požadujeme masívne zvýšenie miezd na kompenzáciu straty kúpnej sily za posledné tri roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *