Stál pri premene odborov po roku 1989. Bol jedným zo zakladateľov Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky aj jej najvýznamnejším a najdlhšie pôsobiacim prezidentom. Na naše otázky o minulosti aj súčasnom dianí v odboroch odpovedal Ivan Saktor.
Ako ste sa dostali k najvyššej odborárskej funkcii?
Ja som vstúpil do odborov tak trochu náhodou. Na začiatku 90. rokov som bol zamestnaný ako námestník riaditeľa jednej stavebnej firmy. Moji starí známi odborári ma požiadali, aby som zastupoval slovenských odborárov na všeodborovom a všezväzovom zjazde 1. marca 1990 v Prahe. Tam som sa dostal k moderovaniu tohto podujatia, a tak začala moja odborárska kariéra. Bolo to pionierske obdobie nových odborov, ktoré sa mi veľmi páčilo. Stavali sme si nový „odborársky dom“ a snažili sme sa vytvoriť moderné akčné odbory, čo sa nám aj podarilo. Ja som sa v roku 1991 stal podpredsedom odborového zväzu spojov, po rozdelení republík som bol predsedom Slovenského odborového zväzu spojov. A od roku 1996 do roku 2006 som bol prezidentom Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky.
Ako si spomínate na tieto časy?
Bolo to obdobie, v ktorom zamestnanci strácali svoje postavenie a veľa z nich prichádzalo aj o zamestnanie. Odbory potrebovali ukázať svoju silu. Sčasti sa nám to podarilo. Mnoho vecí sme dokázali vyriešiť. V tom čase sa uzákonila aj tripartita. Dnes sú odbory jej stálou súčasťou. Nadviazali sa kontakty so sociálnou demokraciou. V rámci Európy sme sa etablovali ako odbory moderného typu. A najdôležitejšie je, že odbory zostali jednotné, čo v podobných krajinách, ako sme my, nebolo úplne samozrejmé.
Ako hodnotíte súčasnú prácu odborov?
Odbory stoja pred vážnymi výzvami. Mali sme tu obdobie hospodárskej konjunktúry. Dalo sa vyjednávať, pozície odborov bolo možné posilňovať. Bolo to za vlády sociálnej demokracie. Teraz je situácia odborov iná. Súčasná vláda bude mať zrejme tendencie vstupovať medzi zamestnávateľov a odbory. A určite bude mať záujem oslabovať postavenie odborov. Čaká ich veľa práce, aby sa im podarilo zachovať terajší stav.
Čo by ste im poradili v ich práci?
V prvom rade by som odporučil tri veci. Modernizovať, modernizovať a modernizovať. Ľudstvo samotné stojí pred vážnymi výzvami, nieto odborári samotní. Menia sa spôsoby práce. Teraz sme svedkami rozmachu práce z domu. Tu je ochrana zamestnanca veľmi problematická. Samotné združovanie ľudí z domu je ťažké. Treba hľadať nové metódy práce a pracovať na zmene odborových štruktúr. Bez týchto zmien sa dnešné odbory nezaobídu.