Študuj, aby si sa mal v živote lepšie. Pravda, ktorá však nemusí platiť pri každom povolaní. Z porovnaní vyplýva, že učitelia zarábajú menej, ako ostatní vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Na Slovensku je to len 71 % z priemerného platu ľudí s titulom.
Aktuálne prebieha boj o vyššie platy pre učiteľov a nepedagogických zamestnancov. Zatiaľ odborári pokojne rokujú s ministrom školstva.
„V liste adresovanom vedúcim predstaviteľom SR sme popísali súčasnú situáciu, ktorá v školstve je, v akej situácii sa nachádza, že potrebuje každoročné financovanie nielen na platy zamestnancov, ale vôbec na modernizáciu,” uviedol predseda Odborového zväzu školstva Pavol Ondek. Odpovede zatiaľ nedostali.
Zástupcovia učiteľov odmietli podpísať kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Jednorazovú odmenu v budúcom roku a zvýšenie platov o 5 % nechcú, podľa školských odborárov to nestačí. Ich nesúhlasné stanovisko podporujú aj medzinárodné štatistiky.
Mzdy sú horúcou témou v polícii, v štátnej a verejnej službe, absolútne kritická situácia je v zdravotníctve, kde podali výpovede takmer tri tisícky zdravotníkov a štrajkom hrozia už aj učitelia. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) hľadá peniaze na mzdy vo vlastnom rezorte.
Učiteľ základnej školy, ktorý práve nastúpil do zamestnania zarobí okolo 1200 eur. Hrubá mzda s príplatkami na základnej škole sa môže vyšplhať k 1663 eurám. Na strednej škole je to o čosi viac – 1747 eur. No aj v školstve sú najnižšie tabuľkové platy stále pod úrovňou minimálnej mzdy.
Školskí odborári žiadajú navýšenie, ktoré konsolidácia verejných financií a štátny rozpočet zvládnu.
„Pokiaľ nebudeme úspešní v rokovaniach, tak protesty budú. Momentálne robíme určitý prieskum medzi zamestnancami školstva,” uviedol predseda školských odborov Ondek pre Hospodárske noviny.
Rovnako vzdelaní, no s vyššími platmi
Podľa OECD v roku 2023 zarábali učitelia na základných školách 71 % priemeru ostatných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov na Slovensku. Pri stredných školách je pomer 75 %. Česko a Poľsko sú na podobnej úrovni. Výrazne nižšie je Maďarsko, vyplýva to z analýzy Inšitútu pre stratégie a analýzy.
Situácia v školstve sa rokmi zlepšuje, zvýšenie taríf o 12 % od septembra 2023 sa však prejaví až v dátach za rok 2024. Minuloročné platy učiteľov aktuálne radia Slovensko na 21. priečku z 27 štátov meraných OECD.
„V celej OECD zarábali učitelia na prvom stupni ZŠ 81 % priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, druhostupňoví učitelia 84 % a učitelia na stredných školách 88 %. Z okolitých štátov má najvyššie pomery Rakúsko (74, 81 a 88 %).
V EÚ je premiantom v platoch učiteľov Portugalsko, kde učiteľ prvého stupňa zarobí 128 % mzdy zamestnanca s vysokou školou. Pri učiteľoch druhého stupňa je to 125 % a stredoškolských 135 %,” uvádzajú v porovnávaní analytici ISA.
Čo vieme o našich učiteľoch
Na Slovensku má trvalý pobyt takmer 80-tisíc učiteľov, pričom v tomto zamestnaní prevládajú ženy učiteľky v pomere 86:14. Štatistický úrad SR vydal v rámci Sčítania obyvateľov 2021 novú publikáciu Skryté príbehy sčítania, v ktorej sa venuje aj učiteľskému povolaniu.
Empirické poznatky dokazujú, že zamestnania lekár a učiteľ sú väčšinou nielen povolaním, ale v mnohých prípadoch poslaním. Štatistika prináša vybrané geografické a demografické charakteristiky.
Len 3 % učiteľov s trvalým pobytom na Slovensku má de facto pobyt v zahraničí. Podľa údajov štatistického úradu najčastejšie v Česku a Spojenom kráľovstve.
Najviac učiteľov je v okresoch, v ktorých žije významná predproduktívna zložka obyvateľstva. Najvyšší počet učiteľov na 1000 obyvateľov majú okresy Tvrdošín, Levoča, Banská Štiavnica a Námestovo.
Učitelia podľa pohlavia a veku:
Učitelia žijúci v zahraničí:
Učitelia v okresoch:
Postavenie učiteľov v rodine:
Zdroj: ISA, ŠÚ SR, Teraz.sk
Ilustračná fotografia: Flickr