EOK vyzvala Európsku komisiu na okamžité a konkrétne kroky v súvislosti s rastúcimi stratami pracovných miest v priemysle. Generálna tajomníčka EOK Esther Lynch počas strategického dialógu o budúcnosti chemického priemyslu varovala, že Európa každý deň prichádza o stovky kvalitných pracovných miest a že samotné rozhovory už nestačia.

„Každý deň v Európe prichádza približne 500 kvalifikovaných pracovníkov v priemyselnej výrobe o svoje živobytie bez alternatívnych pracovných ponúk. To je kríza, ktorá si vyžaduje európske riešenia, ale Komisia zatiaľ neprijala opatrenia, ktoré by zodpovedali naliehavosti situácie,“ uviedla Lynch.

Chemický priemysel, označovaný ako „priemysel priemyslov“, čelí tlaku konkurencie zo Spojených štátov a Číny, vysokým cenám energií, slabým rozhodnutiam manažmentu, ale aj kríze v automobilovom sektore. Medzi rokmi 2019 a 2023 stratila EÚ takmer milión pracovných miest v spracovateľskom priemysle, pričom len v roku 2025 je tempo prepúšťania trojnásobne vyššie ako v rovnakom období v roku 2022.

Postihnuté sú celé dodávateľské reťazce – zatvárajú sa závody ako ExxonMobil, znižujú sa stavy v BASF, kríza zasiahla výrobcov hnojív (Yara Group, Grupa Azoty) a pokračujú prepúšťania vo farmaceutickom sektore. Podľa indexu nákupných manažérov tieto straty už nekompenzujú ani pracovné miesta v službách.

EOK vyzýva Európsku komisiu na prijatie troch konkrétnych opatrení:

  • nový mechanizmus ochrany pracovných miest po vzore pandemického programu SURE;

  • smernicu o spravodlivej transformácii s právom na platené preškolenie počas pracovného času;

  • pozastavenie fiškálnych pravidiel EÚ, ktoré bránia strategickým investíciám.

„Komisia nielenže nekoná, ale jej pravidlá úspornosti dusia investície a súčasné zameranie na dereguláciu môže firmám ešte viac uľahčiť prepúšťanie počas dočasných poklesov. Milióny ľudí v Európe chcú vidieť Komisárov, ktorí budú brániť ich pracovné miesta, nie uvoľňovať pravidlá pre prepúšťanie,“ dodala Lynch.

Podporu výzve vyjadrili aj priemyselné odbory industriAll Europe. Ich prezident Michael Vassiliadis žiada presvedčivý Chemický balík, ktorý prinesie nové investície, ochráni strategickú výrobu a zachová kvalitné pracovné miesta v Európe.

„Chýbajúca priemyselná politika EÚ a rozhodnutia manažmentov presunúť investície mimo Európy zanechali sektor v zraniteľnej pozícii,“ upozornila generálna tajomníčka industriAll Europe Judith Kirton-Darling. „Chemický priemysel musí byť považovaný za strategický. Investície musia byť viazané na sociálne podmienky, podporu vzdelávania a vytváranie kvalitných učňovských miest.“

Odborári sa zhodujú, že Európa potrebuje novú priemyselnú stratégiu, ktorá ochráni zamestnanosť, obnoví dôveru pracovníkov a zabezpečí konkurencieschopnosť v globálnom prostredí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *