Pri príležitosti Dňa Európy odborové zväzy vyzývajú Európsku úniu, aby sa vrátila k pôvodnému cieľu, ktorý definoval zakladateľ EÚ Robert Schuman: zlepšovať životnú úroveň všetkých občanov. Práve tento záväzok stál pred 75 rokmi pri zrode európskeho projektu.
EOK sa dnes zúčastňuje osláv výročia Schumanovej deklarácie v Bruseli. V pôvodnom texte deklarácie sa jasne uvádzalo, že spoločné riadenie produkcie uhlia a ocele má „prispieť k zvyšovaniu životnej úrovne a podpore mierového rozvoja“. Tento záväzok však podľa odborárov v súčasnosti stráca na sile.
Napriek tomu, že občania Európy považujú životné náklady za najnaliehavejší problém, ktorému by sa mala EÚ venovať, nová Európska komisia od svojho nástupu 1. decembra neprijala žiadne nové legislatívne návrhy na podporu pracujúcich. Naopak, predložila osem návrhov zameraných na tzv. „zjednodušenie“ na žiadosť zamestnávateľských združení, zatiaľ čo fiškálne pravidlá EÚ nútia členské štáty k úsporným opatreniam – práve v čase, keď sú investície najviac potrebné.
Podľa najnovšieho Eurobarometra zároveň výrazne narástol podiel občanov, ktorí očakávajú zhoršenie životnej úrovne v najbližších rokoch.
„Na Deň Európy je dôležité pripomenúť si, že vízia EÚ bola o hospodárskej integrácii ako nástroji na zvyšovanie životnej úrovne všetkých občanov,“ uviedla generálna tajomníčka EOK Esther Lynch. „Dnes odbory vyzývajú lídrov EÚ, aby sa znovu zamerali na to, aby jednotný trh prinášal rastúcu životnú úroveň. Práve kolektívne vyjednávanie je kľúčom k lepšiemu odmeňovaniu a pracovným podmienkam.“
EOK preto predkladá jasné požiadavky:
-
Úpravu smerníc o verejnom obstarávaní, aby verejné financie smerovali len firmám, ktorých zamestnanci sú krytí kolektívnymi zmluvami.
-
Záväzok členských štátov zabezpečiť minimálne 80 % pokrytie kolektívnym vyjednávaním a plné rešpektovanie práv odborových zväzov.
-
Zavedenie nového mechanizmu ochrany pracovných miest, po vzore pandemického programu SURE, ktorý by chránil zamestnanosť a zabránil nenávratnej strate hospodárskej kapacity.
-
Pozastavenie fiškálnych pravidiel EÚ, aby členské štáty mohli prijímať politiky zamerané na dlhodobé investície a udržateľný rast.
„Ak chceme získať späť dôveru pracujúcich, musíme dať kolektívne vyjednávanie do centra európskeho projektu. To je spôsob, ako zvýšiť mzdy, vytvárať kvalitné pracovné miesta a chrániť najzraniteľnejších,“ zdôraznila Lynch.
Odborové zväzy zároveň kritizujú súčasné smerovanie Komisie, ktorá podľa EOK podlieha tlaku lobistov presadzujúcich „trumpovskú“ agendu deregulácie, ktorá ohrozuje desaťročia sociálneho pokroku.
„Na Deň Európy odborové hnutie vyzýva na návrat k Schumanovej vízii sociálnej Európy, ktorá sa znovu zameriava na zvyšovanie životnej úrovne pracujúcich ľudí,“ uzatvára EOK.