Európska odborová konfederácia (EOK) vyzýva ministrov financií krajín Európskej únie (EÚ), aby zmenili svoje rozhodnutie z roku 2017 – neoznačovať krajiny, ktoré nezverejňujú, kto je vlastníkom spoločností registrovaných v ich krajine, za daňové raje a neukladať na ne sankcie.

„Ministri financií EÚ by mali urobiť oveľa viac, aby odhalili, kto ukrýva peniaze v daňových rajoch,“ povedala Liina Carr, konfederačná tajomníčka EOK, „namiesto toho, aby krajiny vyradili zo zoznamu daňových rajov.”

Výška ročných strát na daniach v dôsledku úniku peňazí do daňových rajov je obrovská, až 360 miliárd eur ročne, pretože je stále príliš jednoduché presúvať zisky spoločností a súkromný majetok do daňových rajov. Nedávno zverejnené dokumenty Pandora Papers ukazujú, ako si bohatí – vrátane hláv vlády alebo štátu dvoch členských štátov EÚ – chránia majetok pred zdanením tým, že ho tajne ukladajú do daňových rajov, pričom sa spoliehajú na to, že ostatní budú platiť dane na financovanie verejných služieb, od ktorých sú závislí všetci občania a podniky.

Tieto dokumenty sú tiež dôkazom toho, že kroky EÚ zamerané na boj proti daňovým rajom nefungujú.

„Rozčarovanie verejnosti z politikov a nášho demokratického politického systému je možno ešte horší, než dopad na verejné financie. Dokumenty sú dôkazom hodnoty kvalitnej žurnalistiky a nezávislých médií,“ povedala Liina Carr, konfederačná tajomníčka EOK.

EÚ v júli 2021 zverejnila šiesty legislatívny balík z oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. EOK verí, že je to príležitosť pre Európsky parlament a ministrov financií členských štátov, aby napravili chyby z minulosti a nespoliehali sa na to, že sa daňové raje zmenia samé od seba.

„Hoci si EÚ zaslúži uznanie za vytrvalosť pri predkladaní šiestich balíkov na boj proti praniu špinavých peňazí a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a daňovým únikom,“ dodala Liina Carr, „skutočnosť, že sme už mali päť predchádzajúcich balíkov ukazuje, že EÚ musí urobiť viac. Musí prestať chrániť bohatých a podniknúť rozhodné kroky smerom k spravodlivému zdaňovaniu a transparentnosti.“

Zdroj: EOK

Fotografia od Henrikas Mackevicius pre Pexels

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *