V Čile sa rozhorel právny spor medzi súkromnými poisťovňami a vládou v dôsledku ambicióznej dôchodkovej reformy, ktorú parlament schválil začiatkom roku 2025. Reformy, ktoré majú znížiť náklady pre pracujúcich a zvýšiť dôchodky pre menej zárobkovo činné osoby, narazili na odpor silných hráčov finančného trhu. Medzi najvýraznejších kritikov patrí poisťovňa Penta Vida, jedna z najväčších v krajine.
Dôvody reformy: keď neudržateľný systém narazí na realitu
Čilský dôchodkový systém, založený v 80. rokoch počas diktatúry Augusta Pinocheta, fungoval prevažne ako súkromný model správy individuálnych účtov (tzv. AFP – Administradoras de Fondos de Pensiones). Systém čelil rastúcej kritike pre nízke dôchodky a vysoké poplatky, pričom veľká časť populácie na dôchodok zďaleka nedosahovala ani úroveň životného minima. Aj napriek faktu, že čilský dôchodkový investičný systém funguje už viac ako 40 rokov a dlhodobo dosahoval oveľa vyššiu výnosnosť, ako dosahuje ten slovenský, nedokázal zabezpečiť dôstojné dôchodky pre väčšinu sporiteľov.
Viac o probléme s čilským dôchodkovým systémom si prečítajte tu: NEOLIBERALIZMUS #3: Washingtonský konsenzus a dopady neoliberalizmu
V reakcii na tieto problémy prezident Gabriel Boric a jeho vláda presadili sériu opatrení, ktoré majú:
- zvýšiť dôchodky pre slabšie zarábajúcich prostredníctvom tzv. sociálneho dôchodkového fondu;
- zvýšiť príspevky zamestnávateľov až na 8,5 % mzdy zamestnanca, čím sa odbremení individuálny prispievateľ (vyššie odvody zamestnávateľa, nie zamestnanca);
- znížiť poplatky a zvýšiť konkurenciu cez systém verejných tendrov (každé dva roky bude 10 % účastníkov dôchodkového systému náhodne priradených správcovi, ktorý ponúkne najnižšie poplatky);
- otvoriť dôchodkový trh aj medzinárodným investorom.
Podľa vlády tieto opatrenia zodpovedajú realite starnúcej populácie a sú zamerané na vyváženie sociálnej spravodlivosti s dlhodobou finančnou udržateľnosťou systému.

Reakcia poisťovní: právna vojna na obzore
Súkromné poisťovne, ako Penta Vida, Metlife alebo Consorcio, ostro kritizovali najmä zavedenie verejných výberových konaní, v rámci ktorých bude časť nových sporiteľov automaticky pridelená tomu správcovi, ktorý ponúkne najnižšie poplatky. Podľa poisťovní ide o de facto porušenie ich práv a zásah do existujúcich obchodných modelov, čím môžu prísť o významnú časť príjmov bez primeranej náhrady.
Zahraniční investori a združenia poisťovní, vrátane American Council of Life Insurers, tvrdia, že ide o nepriame vyvlastnenie ich aktív a porušenie bilaterálnych zmlúv o ochrane investícií. Tieto zmluvy, podpísané medzi Čile a viacerými štátmi (napr. USA, Španielsko, Nemecko), poskytujú investorom možnosť žalovať štát na medzinárodnej úrovni – typicky cez ICSID (Medzinárodné centrum pre riešenie investičných sporov pri Svetovej banke).
Vláda: zmeny sú zákonné a nevyhnutné
Minister financií Mario Marcel Cullell odmieta obvinenia z porušenia investičných dohôd. Argumentuje, že reforma nie je retroaktívna, nikomu neberie existujúce fondy a cieľom je zvýšiť transparentnosť a konkurenciu v systéme. Podľa neho sú nové pravidlá férové a potrebné.
„Nezavádzame žiadnu formu vyvlastnenia. Reforma bola navrhnutá po rozsiahlej konzultácii s odborníkmi a verejnosťou. Zameriavame sa na zníženie nákladov a zvýšenie dôvery v systém,“ vyhlásil čilský minister financií.
Čo bude ďalej?
Očakáva sa, že právne kroky poisťovní povedú k medzinárodným arbitrážnym konaniam, ktoré môžu trvať roky. Medzitým sa reforma začne zavádzať už v druhom polroku r. 2025.
Vývoj bude pozorne sledovaný nielen v Latinskej Amerike, ale aj v ďalších krajinách, ktoré zvažujú prehodnotenie svojich dôchodkových systémov. Vývoj v Čile bude dôležitý aj pre dôchodkové zabezpečenie na Slovensku, nakoľko náš dôchodkový systém bol zavedený práve na základe toho čilského. Najmä v kontexte toho, že náš I. pilier v Čile vlastne neexistoval a teraz ho idú zriaďovať, hoci na Slovensku množstvo politikov a analytikov tvrdí, že I. pilier je potrebné zrušiť. Konflikt v Čile sa tak stáva testovacím prípadom napätia medzi sociálnou politikou štátov a záujmami veľkých finančných žralokov.