Po tom, čo islandské úrady postupne prešli na skrátený pracovný týždeň, Island zostáva dynamickou a odolnou ekonomikou s nízkou mierou nezamestnanosti a silným turistickým sektorom.
V roku 2015 keď sa na Islande začali skúšobné obdobia skráteného pracovného týždňa, bola skutočná pracovná doba na plný úväzok takmer 44 hodín týždenne. Do roku 2022 klesla na 39,5 hodiny. Boli to práve verejné a štátne inštitúcie, ktoré sa do pilotných projektov zapájali. Na rozdiel od Slovenska, kde sa do experimentov púšťajú súkromné spoločnosti.
Rozhodnutiu na ostrove predchádzali diskusie medzi verejným sektorom, zamestnávateľmi a odbormi. Island sa pustil do skúšobného režimu skrátenia pracovnej doby bez krátenia mzdy. Zapojili sa vybrané vládne pracoviská a mestská rada v Reykjavíku – od policajných staníc, cez sociálne služby, úrady, múzeá. Teda spočiatku asi 2500 zamestnancov.
Postupne sa analyzovali výsledky, pridávali sa ďalšie inštitúcie a firmy. Posledná analýza ukazuje výsledky prieskumu trhu práce, ktorú pripravil Výskumný ústav sociálnych vied na Islandskej univerzite pre ministerstvo práce. Dáta sumarizujú obdobie od roku 2020. Jej autormi sú Guðmundur D. Haraldsson, Jack Kellam a Rowan Trickett.
Island má aj dnes vyvážený zahraničný obchod. Je exportérom rýb, zameriava sa na výrobu hliníka, výrazný podiel na HDP má turizmus. Koncom roka 2023 sopečné erupcie na ostrove narušili cestovný ruch a vysídlili asi 1 percento islandskej populácie. Islandská ekonomika je však stabilná aj po znížení počtu odpracovaných hodín.
Rast HDP
Hrubý domáci produkt v krajine rástol a zotavil sa z obdobia pandémie, keďže turistický ruch, ktorý je hlavným prispievateľom do národnej kasy, bol minimalizovaný. V roku 2023 ekonomika zaznamenala tempo rastu na úrovni 4,1 %, poháňaná silným cestovným ruchom, rybolovom a ďalším exportom. Napriek výkyvom islandská ekonomika vykazuje stabilný rast HDP.
Nezamestnanosť
Island má nízku mieru nezamestnanosti. Od roku 2023 je miera nezamestnanosti 3,6 %, teda jedna z najnižších v Európe. Odráža to silný trh práce a vysoký dopyt naprieč rôznymi odvetviami.
Produktivita práce
Podľa štatistiky trhu práce z jari tohto roka sa produktivita práce na Islande za posledných 5 rokov zvýšila v priemere o 1,5 percenta ročne, čo je najviac zo severských krajín. Ide o veľký zvrat, pretože produktivita na ostrove bola nižšia ako v susedných krajinách.
Rovnosť
Ďalším dosiahnutým cieľom je znižovanie rozdielov v pracovnom čase medzi ženami a muži. Ženy častejšie uvádzali, že sa im po skrátení pracovného týždňa zlepšila rovnováha medzi pracovným a súkromným životom.
Kritika sa vytráca
Nie všetky druhy práce sa dajú skracovať. Island chce teraz zapracovať na zmenách, ktoré by umožnili viac odpočinku pre ľudí pracujúcich napríklad pre zdravotnícky, sociálny a vzdelávací sektor, rovnako pre tých, ktorí pracujú v dlhých službách (nad 10 hodín).
Samozrejme, systém má aj na Islande svojich kritikov. Zamestnávateľské zväzy kritizovali najmä zvyšovanie nákladov pri znižovaní pracovného času. Odhaduje sa, že v dôsledku skráteného pracovného času v celom verejnom sektore v roku 2022 neboli dodatočné náklady vyššie ako 0,11 % z celkového rozpočtu.
Produktivita práce totiž stúpla. Zamestnanci si reorganizovali svoju prácu, mali lepšie stratégie zamerané na prípravu skráteného času, ale pomohli aj konzultácie na rôznych úrovniach.
Čo ukázal prieskum
- Skrátený pracovný týždeň ponúka stále viac firiem. Počas dvoch rokov túto možnosť ponúkli 59 percentám pracovníkom,
- zmeny mali na pracovníkov významný vplyv, až 80 percent zamestnancov tvrdí, že skrátenie pracovného času bolo na pracovisku odkonzultované,
- väčšina, až 78 percent islandských pracovníkov je spokojná so súčasným pracovným časom,
- vo verejnom sektore bolo spokojných 81 percent a na štátnej úrovni 82 percent ľudí. V súkromnom sektore bola miera o čosi nižšia – 77 percent,
- na pracoviskách kde pôsobí viac žien, bol vyšší podiel spokojných zamestnancov (70 percent) v porovnaní s pracoviskami, kde dominujú muži (54 percent),
- 97 percent ľudí si myslí, že kratší čas v práci im pomôže zlepšiť balans medzi prácou a súkromným životom, viac ako 52 percent pracovníkov potvrdilo, že sa naozaj zlepšil,
- pre 42 percent zamestnancov sa znížil stres v súkromnom živote, len 6 percent uviedlo, že sa zvýšil.
Zdroj: Autonomy Institute, Association for Sustainability and Democracy
Ilustračná fotografia: Flickr