Európska únia čelí jednej z najvážnejších výziev pre pracovnú legislatívu za posledné desaťročia. Nezáväzné stanovisko generálneho advokáta Súdneho dvora EÚ, ktoré bolo vydané k prípadu podporovanému dvoma členskými štátmi proti smernici o primeranej minimálnej mzde, môže vážne ohroziť ochranu miezd a kolektívne vyjednávanie naprieč členskými štátmi.

Stanovisko podľa Európskej odborovej konfederácie (EOK) nezohľadňuje celkový cieľ smernice – zabrániť nekalej súťaži založenej na nízkych mzdách – a ignoruje viaceré právne precedensy a požiadavky Európskej sociálnej charty, ktorá zaväzuje členské štáty podporovať spravodlivé mzdy a kolektívne vyjednávanie.

Smernica o primeraných minimálnych mzdách prijatá v roku 2022 už pomohla zvýšiť mzdy pre milióny pracovníkov v EÚ. Avšak toto stanovisko, ktoré šokujúco podporuje konkurenciu na základe znižovania minimálnych miezd, požaduje zrušenie celej smernice vrátane povinnosti členských štátov podporovať kolektívne vyjednávanie a chrániť odbory.

EOK pripomína, že Súdny dvor Európskej únie nie je povinný riadiť sa týmto stanoviskom a pravidelne sa rozhoduje nezávisle. Smernica zostáva v platnosti a členské štáty sú povinné ju transponovať do svojich právnych systémov.

Stanovisko generálnej tajomníčky ETUC Esther Lynch: „Tento názor, ak by sa potvrdil, by bol obrovskou ranou pre pracujúcich ľudí a ich odbory a úplne by podkopal cieľ sociálneho pokroku zakotvený v zmluvách EÚ. Nemal by existovať žiadna spokojnosť. Spravodlivé odmeňovanie je neoddeliteľnou súčasťou dôstojných pracovných podmienok. EÚ musí byť schopná ochrániť pracujúcich ľudí pred pretekmi ku dnu na základe znižovania minimálnych miezd. Umožnenie spoločnostiam súťažiť s najnižšími mzdami bez zaistenia minimálnej slušnosti a rozbitie odborov je jednosmerná cesta k sociálnemu dumpingu.“

Očakáva sa, že Súdny dvor EÚ vydá finálne rozhodnutie, ktoré môže určiť budúcnosť tejto prelomovej legislatívy. Výsledok bude mať zásadný vplyv na sociálnu spravodlivosť a pracovné podmienky miliónov Európanov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *