Konsolidácia a zvýšenie daní zrejme obmedzia domáci dopyt. Nezamestnanosť ešte viac klesne, no trh práce bude napätý kvôli odchodom do dôchodku a obmedzenej pracovnej sile.
Európska komisia každoročne vydáva jarnú a jesennú hospodársku prognózu pre členské krajiny. Napriek nepriaznivým podmienkam nás čaká postupné oživenie ekonomiky. Nezamestnanosť klesla, no spotreba domácností bola obmedzená. Príčinou sú vysoké životné náklady aj vysoké úrokové sadzby naprieč Európou.
Po dlhšom období stagnácie hospodárstvo EÚ opäť zažíva mierny rast a počítať môžeme so znižovaním inflácie.
Inflácia
Ekonómovia odhadujú, že celková inflácia v eurozóne sa má v roku 2024 znížiť o viac ako polovicu. Oproti úrovni z roku 2023 predstavujúcej 5,4 % klesne na 2,4 % a aj neskôr bude klesať až na úroveň 2,1 % v roku 2025 a 1,9 % v roku 2026.
„Európske hospodárstvo sa pomaly zotavuje. Vzhľadom na pokračujúci pokles inflácie a stúpajúcu úroveň súkromnej spotreby i investícií, ako aj na rekordne nízku úroveň nezamestnanosti sa v nasledujúcich dvoch rokoch očakáva postupné zrýchlenie rastu,“ uviedol komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.
Na Slovensku bude situácia trochu iná. Očakáva sa, že inflácia sa v tomto roku zmierni na 3,1 %, v roku 2025 sa zrýchli na 5,1 % v dôsledku zrušenia dotácií na energiu a zvýšených daní. Stabilizovať by sa mala na úrovni 3 % v roku 2026.
Hrubý domáci produkt
Slovensku sa v treťom kvartáli tohto roka darilo, HDP stúpol medziročne o 1,71 %, čo nás spolu s Poľskom radí nad úroveň priemeru EÚ a ide o najrýchlejší rast vo V4.
„V novembrovej prognóze očakáva Európska komisia zrýchlenie rastu HDP v eurozóne z 0,8 % v tomto roku na 1,3 % v roku 2025. Slovensko by malo rásť v tomto roku o 2,2 % a v budúcom o 2,3 % vďaka oživeniu exportu a vládnym výdavkom,“ uvádzajú analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy.
Trh práce
Trh práce je naďalej silný s rekordne nízkou nezamestnanosťou. Očakáva sa, že v roku 2026 bude rast zamestnanosti predstavovať 0,5 % oproti úrovni 0,8 % dosiahnutej v roku 2024.
V októbri dosiahla miera nezamestnanosti v EÚ nové historické minimum 5,9 %. Predpokladá sa, že v roku 2024 dosiahne celkovo úroveň 6,1 % a neskôr sa ešte zníži, keďže v rokoch 2025 a 2026 má dosiahnuť úroveň 5,9 %.
Na Slovensku sa miera nezamestnanosti pravdepodobne zníži z 5,5 % na 5,3 % v budúcom roku. Pracovných síl u nás ubúda, najmä z dôvodu odchodu ľudí do predčasného dôchodku, a aj napriek príchodu zahraničných pracovníkov.
Riziká
Dlhotrvajúca ruská vojenská agresia voči Ukrajine a čoraz intenzívnejší konflikt na Blízkom východe prehlbujú geopolitické riziká a riziká pre energetickú bezpečnosť.
„Vzhľadom na súčasnú značnú geopolitickú neistotu si však nemôžeme dovoliť uspokojiť sa s týmto stavom. Musíme riešiť dlhodobé štrukturálne výzvy, zvyšovať produktivitu a zabezpečiť pretrvávajúcu globálnu konkurencieschopnosť širšieho hospodárstva EÚ.
Je nevyhnutné, aby členské štáty zrealizovali všetky reformy a investície, ktoré plánujú v kontexte svojich plánoch obnovy a odolnosti a znížili úrovne verejného dlhu v súlade s novými fiškálnymi pravidlami,“ uviedol výkonný podpredseda pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis.
Viac informácií sa dozviete v Hospodárskej prognóze z jesene 2024.
Zdroj: Európska komisia, Inštitút pre stratégie a analýzy
Fotografia: Pexels