Alarmujúce spomalenie ekonomickej aktivity v eurozóne ukazuje, prečo Európska centrálna banka (ECB) musí znížiť úrokové sadzby rýchlejšie a razantnejšie.
Eurozóna čelí prvému ekonomickému poklesu za posledných sedem mesiacov, čo dokazuje nedávne zníženie kompozitného indexu nákupných manažérov (PMI) pod kritickú hranicu 50. Tento pokles signalizuje zníženie aktivity v priemyselnom aj v služobnom sektore, pričom najviac zasiahnuté sú Nemecko a Francúzsko. Rýchle zníženie úrokových sadzieb nielenže zmierni finančné bremeno pre firmy a domácnosti, ale zároveň vytvorí potrebné podmienky na investície do udržateľných a kvalitných pracovných miest, najmä v odvetviach podporujúcich zelenú transformáciu.
Európska odborová konfederácia (EOK) vyzýva ECB, aby rozšírila svoj mandát nad rámec inflácie a zahrnula doň tvorbu pracovných miest a prechod na zelenú ekonomiku. V súvislosti s revíziou ekonomického rámca EÚ EOK zároveň apeluje na členské štáty, aby sa vyhli škodlivým úsporným opatreniam, ktoré by mohli ohroziť pracovné miesta a oslabiť ekonomické oživenie.
Tajomník EOK Ludovic Voet varuje pred rizikami sprísňovania menovej alebo fiškálnej politiky: „Toto je budíček pre ECB a členské štáty. Pracovníci už teraz pociťujú tlak a ďalšie sprísňovanie menovej alebo fiškálnej politiky by mohlo priviesť milióny ľudí do nezamestnanosti. Keď ekonomická aktivita klesá a dôvera podnikateľov je na najnižšej úrovni za takmer rok, je jasné, že úsporné opatrenia nie sú riešením. Akýkoľvek návrat k úsporným opatreniam by len prehĺbil spomalenie, ohrozil bezpečnosť pracovných miest a brzdil potrebné investície do verejných služieb, sociálnej ochrany a klimatických opatrení.”
Potreba širšieho mandátu pre ECB
EOK obhajuje rozšírenie mandátu ECB, ktoré by podporovalo plnohodnotné a kvalitné zamestnanie a zároveň bojovalo proti klimatickým zmenám. Tento prístup spolu s vyhýbaním sa úsporným opatreniam bude kľúčový pre zabezpečenie ekonomickej stability a blahobytu európskych pracovníkov.
Zdroj: EOK
Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.
Foto: EC