Poliaci veľa pracujú, zmeny chce vláda zaviesť do konca volebného obdobia, teda do roku 2027. Britská vláda chce zasa motivovať zamestnancov k vyššej efektivite a firmám umožní skrátiť pracovný týždeň pri naplnení pracovných povinností.

Poliaci týždenne odrobia podľa Eurostatu 39,3 hodiny, čo ich radí na tretie miesto v dĺžke pracovného týždňa po Grékoch a Rumunoch.

Poľská vláda potvrdila, že do konca svojho mandátu upraví Zákonník práce s cieľom skrátiť pracovný čas, a to buď zavedením štvordňového týždňa, alebo sedemhodinového pracovného času. Zamestnávatelia by mali mať voľnú ruku a sami si určia, či budú mať voľné pondelky alebo piatky.

Napriek serióznym úvahám o kratšom pracovnom týždni alebo dni, poľskí odborári žiadajú pre pracujúcich ešte viac. Ako uvádza spravodajský web Euractiv.com, chcú, aby sa ročná platená dovolenka podľa Zákonníka práce predĺžila o deväť dní na 35 dní.

Poľský Odborový zväz Solidarita, ktorý návrh predložil ministerstvu práce v stanovisku uvádza, že ročná dovolenka, podobne ako pracovný čas, sa polstoročie nezmenila, hoci očakávania zamestnancov sa dramaticky zmenili.

Pracujte rýchlejšie, budete mať viac voľna

V Spojenom kráľovstve je situácia odlišná. Vláda chce umožniť firmám, aby povolili zamestnancom skrátený pracovný týždeň, ale len pod podmienkou, že zvládnu všetky pracovné povinnosti. Ide teda o navýšenie počtu hodín odpracovaných denne, nie skrátenie pracovného času za rovnakú mzdu.

Aby zamestnanci dostali plnú mzdu, museli by stále pracovať celý svoj pracovný čas, stlačený do kratšieho pracovného týždňa. Vláda si od toho sľubuje vyššiu efektivitu práce pri profesiách, ktoré to umožňujú.

Podpredsedníčka britskej vlády Angela Raynerová chce po konzultácii s odborármi a podnikmi novú legislatívu zaviesť na jeseň.

 

Slovensko

V roku 2023 bol na Slovensku priemerný pracovný čas o 1,5 hodiny dlhší ako priemer EÚ (36,1 hodín). Analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy zosumarizovali dáta z Eurostatu, z ktorých vyplýva, že predsa len v práci trávime viac času, ako väčšina Európanov.

Na Slovensku sme v minulom roku odpracovali v priemere v hlavnom zamestnaní 37,6 hodín týždenne. A to je o 1,5 hodiny viac než priemer Európskej únie. Ženy pracujú týždenne 36,4 hodín, zatiaľ čo muži 38,6 hodín. V EÚ je tento rozdiel výraznejší, so ženami pracujúcimi 33,4 hodín a mužmi 38,4 hodín týždenne. Počas života však strávime v práci o 1,2 roka menej než je priemer únie, ktorý predstavuje 36,9 roka.

Parlamentný inštitút Kancelárie NR SR sumarizoval, ako a či majú európske štáty v legislatíve zakotvené možnosti štvordňového pracovného týždňa:

„Žiadny z analyzovaných štátov nemá zatiaľ vo svojej legislatíve ukotvený klasický 4-dňový

pracovný týždeň, ktorý by skrátil pracovný týždeň, pri ponechaní plnej výšky mzdy. V niektorých štátoch je však možné požiadať o skrátenie pracovného času (či už na základe legislatívy, alebo kolektívnej zmluvy) napríklad z dôvodu starostlivosti o deti alebo preddôchodkového veku.

So skrátením pracovného času však zvyčajne nastane aj primerané zníženie mzdy. „Klasický“ 4-dňový pracovný týždeň tak v legislatíve európskych štátov zvyčajne nie je spomínaný, napriek tomu, že bol testovaný a využívajú ho niektoré spoločnosti. Výnimkou je Litva, ktorá má legislatívne upravený nárok na skrátený pracovný čas 32 hodín pri zachovaní mzdy, pre osoby starajúce sa o deti do 3 rokov, ak pracujú vo verejnom sektore. Naopak, ukotvenie možnosti odpracovať si pracovný týždeň v 4-dňoch je dnes už pomerne bežnou súčasťou legislatívy.“

 

Zdroj: Parlamentný inštitút NR SR, ISA, Skynews, Euractiv

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *