Ministerstvo práce zvyšuje od 1. júna sumu stravného. Minimálna hodnota tzv. stravenky porastie takmer o 40 centov. Z pôvodných 5,10 € dosiahne hodnotu 5,48 €.

Pripomeňme si, že výšku stravného upravuje ministerstvo práce na základe vývoja indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Spolu s rastom cien sa nám, prirodzene, zvyšujú výdavky.

Minimálnu hodnotu stravného, aj tvz. stravenky, určuje § 152 Zákonníka práce, pričom sa vychádza z hodnoty stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín, ktoré sa od 1. júna 2023 zvyšuje zo 6,80 € na 7,30 €. Minimálna hodnota stravenky bude v zmysle zákona od 1. júna 2023 vo výške 75 % z uvedenej sumy, teda 5,48 €. Zamestnávateľ musí svojmu zamestnancovi prispievať na stravovanie minimálne 55 % ceny jedla a maximálne na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín, teda maximálne do 4,02 €, pričom táto suma je aj pre zamestnanca oslobodená od daňových a odvodových povinností. Zamestnávateľ môže svojmu zamestnancovi ďalej prispievať na stravovanie aj prostredníctvom sociálneho fondu a táto suma je rovnako oslobodená od daňových a odvodových povinností.

Naposledy ministerstvo práce upravilo výšku stravného začiatkom roka. KOZ SR stále upozorňuje na fakt, že životná úroveň ľudí sa v dôsledku inflácie znižuje. Od dnes sa tak uplatní štandardný postup zvýšenia stravného.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *