Paneurópsky odborový zväz Uni-Europa UNI Europa vyzýva EÚ, aby pomocou verejného obstarávania „zašili“ dieru v mzdách, ktorá dosahuje až 25 miliárd EUR, a to v dôsledku prístupu korporácií, ktoré sa vyhýbajú zodpovednosti zamestnávateľa.

Odbory v celej Európe začali kampaň, ktorú každý odborár a zamestnanec môžu podporiť, aby EÚ zadávala verejné zákazky iba spoločnostiam, ktoré majú so svojimi zamestnancami podpísane kolektívne zmluvy.

Narábajme s verejnými zdrojmi tak, aby sme sa vďaka práci cítili silnejší, nie využívaní.

Vlády a verejné inštitúcie naprieč EÚ minú ročne 2 bilióny EUR na tovar a služby od súkromných firiem. Tieto finančné prostriedkyby mohli zohrať rozhodujúcu úlohu pri zlepšovaní podmienok pracujúcich ľudí.

Tieto peniaze však teraz, naopak, urýchľujú cestu ku dnu. Dôvodom je, že pravidlá verejného obstarávania sú nastavené tak, aby najdôležitejším rozhodovacím faktorom bola cena. Za takýchto okolností sa firmy zvyknú uchyľovať k riešeniam na úkor pracovných podmienok, a to potlačením základných práv svojich zamestnancov na kolektívne vyjednávanie.

Ľudia v celej Európe sa preto snažia o zmenu týchto pravidiel. Verejné obstarávanie môže byť na všetkých úrovniach – od miestnych samospráv, cez vnútroštátne verejné inštitúcie až po samotnú EÚ – zdrojom dôstojných pracovných príležitostí.

Na to je ale potrebné brať do úvahy názor zamestnancov. Pracujúci ľudia volajú po zmene pravidiel EÚ v oblasti verejného obstarávania, a to tak, aby firmy nemohli získať žiadnu verejnú zákazku bez kolektívnej zmluvy.

Zdroj: UNI Europa

Ilustračná fotografia BECOSAN od Pexels

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *