Dôvodov je hneď niekoľko. Najväčšia americká odborová organizácia AFL-CIO (The American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations), ktorá združuje viac ako 60 odborových zväzov a má viac než 12,5 milióna členov, jednoznačne podporila Trumpovu protikandidátku, Bidenovu viceprezidentku, Kamalu Harrisovú.

 

Podpora Harrisovej bola pre odbory jediným možným riešením. Ochrana výšky minimálnej mzdy, bezpečnejšie pracovné podmienky a zvýšené príplatky za nadčasy znamenali pre odbory nutnosť mobilizácie proti Trumpovi. Jeho poradcovia totiž vo svojom projekte Project 2025 navrhujú zaviesť ďalšie kroky proti právam zamestnancov – od možnosti jednotlivých štátov získať výnimku na federálnu výšku minimálnej mzdy až po obmedzovanie ochrany zamestnancov na federálnych projektoch. Z pohľadu odborov je Trump osobou, ktorá útočí nielen na práva pracovníkov, ale aj na občianske práva, zdravie a bezpečnosť pri práci a práva spotrebiteľov.

Trump plánuje obmedziť aj právo na odborovú organizáciu. USA už dnes majú jedny z najprísnejších pravidiel na vznik odborov na pracovisku – je potrebné získať súhlas viac ako 50 % hlasujúcich zamestnancov. Trumpov plán predpokladá množstvo konkrétnych krokov, vrátane možnosti ľahkého prepúšťania odborových predákov či povolenia rôznych praktík potláčania odborov (tzv. union busting).

Navyše, Harrisová si na post viceprezidenta do svojho tímu vybrala člena odborov Tima Walza. Bývalý kongresman bol počas svojej kariéry nielen členom školských odborov, ale ako guvernér štátu Minnesota podpísal zákony obmedzujúce union busting a zároveň garantujúce platenú pracovnú neschopnosť či zvýšený počet inšpekcií pracovnej bezpečnosti.

Mobilizácia odborárov však nepriniesla želaný výsledok. Najbližšie štyri roky tak predstavujú pre americké odbory náročnú výzvu.

Jedným z hlavných podporovateľov Donalda Trumpa je excentrický miliardár Elon Musk, ktorý otvorene odmieta myšlienku funkčných odborov, čo kedysi správne analyzoval britský denník The Guardian. Musk má pritom Trumpovi pomôcť s oživením americkej ekonomiky. Ak však táto spolupráca bude podobná situácii v Tesle, kde robotníci bez odborovej ochrany dostávajú o 20 dolárov na hodinu menej ako tí, ktorí sú zastúpení odbormi v automobilkách Ford či General Motors, treba očakávať ďalšie oslabovanie ich pracovných podmienok.

 

Foto: Flickr/ Gage Skidmore

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *