Dôchodcovia majú dôvod na radosť. Výška 13. dôchodku v tomto roku porastie. Vyššia sociálna dávka bude stáť 911 miliónov eur. Trinásty dôchodok pre poberateľov starobných dôchodkov vzrastie o 61 eur na 667,30 eura. Odborári poukazujú na neudržateľnosť tohto príspevku.
V rokoch, kedy nás čakajú drsné konsolidačné opatrenia, sa výška 13. dôchodku zvyšuje o desiatky eur. Toto opatrenie, ktoré bolo v apríli minulého roka schválené ústavnou väčšinou, je trvalé, pokiaľ ho iná vláda nezmení.
„Keby sme si novú sumu rozdelili medzi 12 mesiacov, tak akoby sme každému seniorovi pridali k dôchodku 55 eur mesačne. Seniori si zaslúžia dôstojné dôchodky, a preto pokračujeme v plnení nášho záväzku. Trinásty dôchodok bude aj tento rok vyplatený v plnej výške priemerného dôchodku. Považujeme to za spravodlivé riešenie, ktoré kombinuje solidaritu a zásluhovosť,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD).
„Sociálna poisťovňa v súlade s platnou legislatívou vyplatí 13. dôchodky automaticky, to znamená, že naši klienti, dôchodcovia, ktorí majú nárok na 13. dôchodok, nemusia o nič žiadať. Automaticky priznáme a vyplatíme 13. dôchodky v termínoch riadnych dôchodkových dávok za december 2025,“ povedal generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Tariška.
Systém dôchodkov treba poriadne prekopať
Dôstojný dôchodok a život ľudí po ukončení aktívneho pôsobenia na pracovnom trhu je témou, ktorá by sa mala riešiť systémovo. Voči tomuto opatreniu je preto kritická prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová, ktorá poukazuje na jeho dlhodobú neudržateľnosť.
Seniorom treba podľa nej zabezpečiť dôstojný dôchodok bez dodatočných dávok. Pre Aktuality.sk uviedla:
„Trináste dôchodky síce zvyšujú príjem seniorov a nemôžem povedať, že by nemali mať vyššie dôchodky. Ale je to opäť jednoduché celoplošné riešenie, ktoré nie je dlhodobo udržateľné. Je potrebné, aby bol systém nastavený tak, aby penzisti mali naozaj dôstojné dôchodky aj bez 13. dôchodkov alebo iných dočasných riešení. Potrebujeme systém, ktorý im garantuje dôstojný život v postproduktívnom veku.“
Tieto výdavky by podľa prezidentky KOZ mal znášať štátny rozpočet, nie dôchodkový systém. Už dnes vieme, že starnutie obyvateľstva a nižšia pôrodnosť prehlbujú deficit v dôchodkovom systéme.
„Náš dôchodkový systém bude jednoznačne vyžadovať komplexnú reformu. Na to treba poriadnu politickú odvahu. Súčasný systém je nastavený ako reflexia éry, ktorá je už dávno za nami, a je neudržateľný,“ povedala Monika Uhlerová pre portál Aktuality.sk
Kritiku si minister práce vyslúžil aj od opozičných poslancov a ďalších ekonomických analytikov, ktorí považujú tieto kroky za nesystémové a účelové.
„Takto nastavený 13. dôchodok považujeme za spravodlivý a správny,“ uzavrel minister práce Erik Tomáš.
S vráskami budú rásť výdavky
Nízka pôrodnosť a rastúca stredná dĺžka života výrazne zmenia vekovú štruktúru slovenskej populácie. Podľa analytikov z Inštitútu finančnej politiky žiadnu inú krajinu ako Slovensko nečaká taký nárast verejných výdavkov kvôli starnutiu populácie.
„Výdavky na dôchodky, zdravotníctvo, dlhodobú starostlivosť a školstvo vzrastú z 18,3 % HDP v roku 2019 na 29,1 % HDP v roku 2070. Predchádzajúca Správa Európskej komisie o starnutí populácie z roku 2018 pritom očakávala, že výdavky v roku 2070 vzrastú len na 21,9 % HDP,“ píše sa v komentári IFP.
Dôchodkový systém bude musieť prejsť reformou. Aktuálne je otázne, čo sa bude diať s peniazmi, ktoré si ľudia sporia na dôchodok v druhom pilieri hoci minister práce uviedol, že vláda sa nechystá siahnuť na tieto úspory, rovnako ani znižovať doň odvody.
Zdroj: Sociálna poisťovňa, IFP, Aktuality.sk, Pravda.sk
Ilustračná fotografia: MPSVR SR