V posledných rokoch sa sociálny dialóg a odborová organizovanosť v severských krajinách stali inšpiráciou pre zvyšok sveta. Počas svojej pracovnej cesty do Štokholmu v dňoch 21. a 22. októbra 2024, prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR) Monika Uhlerová mala možnosť oboznámiť sa so silnými stránkami tohto modelu a jeho možným prínosom pre Slovensko.

Organizovanosť a spolupráca ako kľúč k úspechu

Ako zdôrazňuje článok v The New York Times „The Robots are Coming and Sweden is Fine“, severské krajiny, najmä Švédsko, vynikajú v príprave na technologické zmeny vďaka silnému prepojeniu odborov a zamestnávateľov. Vysoká úroveň organizovanosti, kde až 90 % zamestnávateľov a viac ako 70 % zamestnancov sú členmi svojich príslušných organizácií, vytvára pevný základ pre sociálny dialóg. Na Islande je táto organizovanosť ešte vyššia – viac ako 90 % zamestnancov patrí k odborom.

Tento prístup zaručuje, že kolektívne zmluvy, ktoré sú vyjednávané každý rok, pokrývajú približne 90 % všetkých pracovníkov, vrátane tých, ktorí nie sú členmi odborov. Vďaka tomu majú zamestnanci lepšie pracovné podmienky a vyššie mzdy, zatiaľ čo zamestnávatelia si udržiavajú konkurenčnú výhodu prostredníctvom stabilných a predvídateľných pracovných vzťahov.

Flexibilný systém, ktorý rešpektuje miestne potreby

Jednou z hlavných výhod severského modelu je jeho flexibilita. Aj keď sú pracovné zákony a kolektívne zmluvy centrálne koordinované, miestne odbory a zamestnávatelia majú možnosť prispôsobiť sa špecifickým potrebám jednotlivých pracovísk. To umožňuje lepšie riešenie výziev, ktoré prináša technologický pokrok a globalizácia, a zároveň podporuje sociálny mier a stabilitu.

Severský prístup k riešeniu sporov: Prípad Tesla vo Švédsku

Prípad Tesly vo Švédsku, ktorý predstavil Tony Hansen z odborového zväzu IF Metall, odhaľuje, že aj v krajinách s vysokou odborovou organizovanosťou sa môžu vyskytnúť konflikty. Tesla odmieta uznať odbory, čo viedlo k sporom, do ktorých sa zapojil aj IF Metall, odborový zväz so 300 000 členmi. Tento prípad ukazuje dôležitosť odborového hnutia pri obhajobe práv zamestnancov voči veľkým nadnárodným spoločnostiam.

Výhody regionálnej spolupráce: Siete CETUN a BASTUN

V rámci pracovnej cesty sa diskutovalo aj o regionálnej spolupráci medzi odborovými organizáciami. Sieť odborárskych centrál zo strednej Európy (CETUN) a Baltská odborová sieť (BASTUN) sú dôležité platformy, ktoré umožňujú výmenu skúseností medzi krajinami strednej Európy a regiónu Baltského mora. Táto spolupráca je kľúčová pre posilnenie odborových štruktúr a zlepšenie pracovných podmienok v regióne.

Severský model ako cesta pre budúcnosť Slovenska

Severský model odborov a sociálneho dialógu poskytuje cenné lekcie pre Slovensko. Vysoká miera organizovanosti odborov a zamestnávateľov, flexibilita v kolektívnom vyjednávaní a schopnosť prispôsobiť sa technologickým zmenám sú faktory, ktoré zaisťujú stabilitu a prosperitu v týchto krajinách. Slovensko môže z tohto modelu čerpať inšpiráciu na zlepšenie svojho pracovného prostredia a posilnenie sociálneho dialógu, čo by viedlo k lepším pracovným podmienkam a sociálnej spravodlivosti pre všetkých pracovníkov.

Pre Slovensko by bolo prospešné podporovať vyššiu organizovanosť zamestnancov a zamestnávateľov a posilniť spoluprácu na regionálnej úrovni, ako to robia severské krajiny, aby sme zabezpečili dlhodobú prosperitu a sociálnu stabilitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *