Platy na jeseň rástli pomalšie ako v letných mesiacoch. Zárobky sa síce zvýšili v 9 z 10 odvetví, v jednom odvetví však dokonca klesli. Najrýchlejšie rástli platy zamestnancom pracujúcim v predaji a oprave motorových vozidiel, a to o 8 percent.
Za tento rok rast nominálnych miezd nad 9 % dosiahli maloobchod, doprava so skladovaním a tiež priemysel. Naďalej platí, že najlepšie zarábajú IT-čkari a ľudia pracujúci v oblasti komunikácie.
Len tesne na hranici minimálnej mzdy sa pohybujú pracovné pozície v gastrosektore, v reštauráciách a pohostinstve.
Po zohľadnení vplyvu inflácie mzdy reálne medziročne vzrástli v 9 z 10 odvetví a to od 0,2 % v informáciách a komunikácii do 5,3 % v predaji a oprave motorových vozidiel. Rast miezd prevýšil 5 % ešte v doprave a skladovaní a 4 % v priemysle ako aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. Reálne mzdy klesli len v stavebníctve, a to o 1 %.
Analytici z nezávislého think-tanku MESA10 porovnali zárobky ľudí pracujúcich v priemysle u nás a v okolitých štátoch. Zistili, že slovenskí zamestnanci zarábajú najmenej a platia najviac na daniach a odvodoch.
Priemerná mzda jednotlivca pracujúceho v priemysle v Rakúsku je 2700 eur, Maďarsku 1800 eur, Poľsku 1800 eur a Česku 1750 eur. Na Slovensku je to 1599 eur, no do štátnej kasy odchádza až 44 % zo zarobenej sumy.
Medziročný vývoj zamestnanosti
Počet zamestnaných osôb v septembri 2024 bol medziročne vyšší v 6 z 10 mesačne sledovaných odvetví. Zamestnanosť sa najviac zvýšila vo vybraných trhových službách o 4,6 %, najmenej v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,4 %.
I naďalej pokračoval medziročný úbytok zamestnancov v priemysle, aktuálny pokles bol 2,4 % a bol rovnaký ako v predaji a oprave motorových vozidiel. Medziročne nižšie počty zamestnancov evidoval priemysel, veľkoobchod a doprava vrátane skladovania.
V maloobchode ako aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev zostali počty zamestnancov približne na úrovni minulého roka.
Chýbajú strojári aj lekári
Ústredie práce eviduje zoznam zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily. Naprieč krajmi je v top trojke dopyt po tých istých povolaniach. Pre posledný štvrťrok je to najmä strojársky špecialista, lekár bez špecializácie, internista, elektro konštruktér, špecialista kontroly či programátor. Ďalej sú to najmä rôzne lekárske špecializácie, sestry a zdravotnícky obslužný personál.
No už sa roztrhlo vrece s vianočnými brigádami. Tak ako v období letných krátkodobých zamestnaní, firmy začínajú hľadať výpomoc pred vianočnými sviatkami prevažne na dohody.
Aktuálne je najväčší dopyt po brigádnikoch a brigádničkách na pozíciu predavač/predavačka, nasleduje administratíva, cestovný ruch a gastro, sektor pomocných prác, či doprava a špedícia.
„Najviac príležitostí na zimnú brigádu pre študentov ponúka Bratislavský kraj, tvoria 37 % zo všetkých inzerátov. S veľkým odstupom nasleduje Žilinský a Trenčiansky kraj,“ uviedla PR manažérka Alma Career Ľubica Melcerová.
Zdroj: ŠÚ SR, ÚPSVaR, Alma Career
Ilustračná fotografia: Pexels