V poslednom čase aj na Slovensku zaznievajú hlasy niektorých odborárov, ale aj formálnych sociálnych demokratov, ktoré vyjadrujú obdiv k Donaldovi Trumpovi. Tvrdia, že je bojovníkom proti „elitám“ a zastáva sa pracujúcich. Tento naratív je však falošný a nebezpečný. Skutočné činy Trumpa a oligarchov, ktorí za ním stoja, ukazujú presný opak – tvrdý boj proti odborom a právam zamestnancov.

 

Trump sa počas svojho prezidentovania (2017 – 2021) zasadzoval za politiky, ktoré oslabovali odbory a zvyšovali moc korporácií nad pracujúcimi. Jeho administratíva menovala do Národného úradu pre pracovné vzťahy (NLRB) ľudí, ktorí systematicky podkopávali odborárske organizácie. Napríklad podporovali pravidlá, ktoré firmám uľahčovali zastrašovanie zamestnancov, aby sa odborovo neorganizovali. Pod Trumpom sa taktiež oslabila ochrana pre pracovníkov v „Gig ekonomike“, čo umožnilo firmám ako Uber, a Lyft vyhýbať sa zamestnávateľským povinnostiam.

Reálne činy Trumpovej administratívy, na začiatku Trumpovho druhého funkčného obdobia, sú v ešte väčšej miere nepriateľské voči pracujúcim a odborom. Elon Musk, ako „šéf“ úradu DOGE (Úrad pre efektivitu vlády), riadi bezhlavé prepúšťanie vo federálnych úradoch. Prepúšťanie je riadené centrálne z úradu DOGE, bez zohľadnenia skutočných potrieb jednotlivých organizácií, bez konzultácií so zodpovednými manažérmi, čo ohrozuje samotné fungovanie týchto úradov.

Ak sa pozrieme na Trumpových podporovateľov z radov miliardárov, vidíme rovnaký vzorec. Napríklad Elon Musk, jeden z Trumpových sympatizantov, je známy svojím nepriateľským postojom k odborom. Zamestnanci Tesly v USA v minulosti čelili zastrašovaniu a výpovediam za pokus odborovo sa organizovať. Trumpov spojenec Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu, investoval milióny dolárov do kampaní proti odborom vo svojich skladoch, kde zamestnanci pracujú v neľudských podmienkach.

 

Bezos, Musk a ďalší „priatelia“ odborárov

V januári 2025 sa vedenie Amazonu rozhodlo prepustiť všetkých 1700 zamestnancov pracujúcich v kanadskej provincii Quebec. Spoločnosť uviedla, že toto rozhodnutie je výsledkom nedávneho prehodnotenia jej operácií v Quebecu a že sa vráti k modelu doručovania prostredníctvom tretích strán, podobne ako pred rokom 2020. Toto opatrenie sa však podozrivo zhoduje s plánom zamestnancov Amazonu v Quebecu založiť si odbory. Podozrivé je to najmä preto, že v iných kanadských provinciách k takémuto riešeniu Amazon nepristúpil, nakoľko v iných kanadských provinciách nie sú zamestnanci odborovo organizovaní.

Problémom, z nášho európskeho pohľadu, však je, že toto nepriateľstvo a potieranie odborov sa prelieva zo Severnej Ameriky aj do Európy. Elon Musk napríklad odmieta rešpektovať nielen zvyklosti, ale aj legislatívu platnú vo Švédsku, keďže jeho Tesla odmieta uzavrieť kolektívnu zmluvu s pracovníkmi švédskej pobočky Tesly, tento spor a následné štrajky a solidárne štrajky vo viacerých sektoroch a krajinách trvajú od októbra 2023 a nie sú doriešené dodnes.

 

Antiodborárske impérium bratov Kochovcov

Ďalším príkladom je rodina Kochovcov, ktorá roky podporuje antiodborárske iniciatívy a financuje politikov snažiacich sa oslabiť pracovné práva. Bratia Kochovci boli dlhoročnými sponzormi Republikánskej strany a podporovali snahy o likvidáciu minimálnej mzdy či odborových práv v USA. Peniaze z množstva nadácií a think-thankov bratov Kochovcov sa dajú dohľadať aj na Slovensku, kde pôsobia organizácie s rovnakou agendou.

Obdivovať Trumpa a jeho miliardárskych spojencov znamená podkopávať záujmy pracujúcich a ich odborových organizácií. Slovenskí pracujúci nepotrebujú falošných spasiteľov, ktorí v skutočnosti pracujú pre záujmy korporácií. Namiesto glorifikácie Trumpa by sa odbory a skutoční sociálni demokrati mali sústrediť na reálny boj za práva zamestnancov, spravodlivé mzdy a sociálne istoty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *