Dvojizbový byt za 200 eur mesačne, 25-tisíc nájomných bytov ročne. Ide o politické sľuby niekdajšieho šéfa parlamentu Borisa Kollára z hnutia Sme rodina. Otázka bývania tu stále je a je čoraz naliehavejšia.

 

Primerané, dôstojné a cenovo dostupné bývanie bude jednou z tém nového kabinetu Ursuly von der Leyenovej na nadchádzajúce roky. Slovensko by mohlo v tejto oblasti stavať na tom, čo má. Problém je, že za dva roky okrem štátom zriadenej agentúry nemá nič.

 

Sľuby o dostupnejšom bývaní

Téma nájomných bytov bola hlavnou zbraňou hnutia Sme rodina pred voľbami v roku 2020 a v teoretickej rovine ju pretavili počas vládnutia aj do legislatívy. V teoretickej rovine, ktorá však daňových poplatníkov stála milióny eur a naďalej sa na ňu všetci skladáme.

Čo máme dnes? Predovšetkým správu Najvyššieho kontrolného úradu o nehospodárnom nakladaní so štátnymi peniazmi a nefunkčnú inštitúciu, ktorá svoju nečinnosť ani nenamieta.

Parlament schválil vznik Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania v júni 2022. V júli toho roku agentúra vznikla. Avšak pre nejasnosti ohľadom zvoleného modelu financovania sa s výstavbou bytov nezačalo. Čaká sa na rozhodnutie Bruselu.

Keďže model štátneho nájomného bývania obsahuje päťpercentnú úľavu na DPH, Európska komisia posudzuje, či to nepredstavuje nepovolenú štátnu pomoc.

Ide o kľúčové prvky systému štátom podporovaného nájomného bývania v podobe daňového odpočítania príspevku na nájomné a zníženie DPH. Bez rozhodnutia Bruselu sa slovenská vláda nemôže pohnúť ďalej.

„Slovenské inštitúcie ale nepožiadali Brusel o posúdenie navrhovaného modelu hneď, ale až v apríli 2023, teda skoro rok od prijatia zákona o štátom podporovanom nájomnom bývaní,“ upozornil predseda kontrolórov Ľubomír Andrassy.

NKÚ vo svojej správe vyčíta, že príslušné zákony parlament schvaľoval neštandardne ako poslanecký návrh, vtedajší vicepremiér Štefan Holý využil na vypracovanie koncepcie externé právne služby za 1,9 milióna eur.

Agentúra si neskôr objednala ďalšie právne služby za 270-tisíc eur, platí drahý prenájom priestorov či lízing.

„Od roku 2021 do júla 2024 bolo na prípravu modelu štátom podporovaného nájomného bývania a činnosť agentúry vynaložených spolu viac ako päť miliónov eur. Agentúra bola založená v júli 2022, kontrolórom jej zamestnanci nepreukázali žiadne podstatné činnosti súvisiace s cieľom, pre ktorý bola zriadená,“ uvádza sa v správe Najvyššieho kontrolného úradu.

 

Právo na primerané, slušné a dostupné bývanie

Prezidentka Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) Monika Uhlerová sa tento týždeň zúčastnila Výkonného výboru Európskej odborovej konfederácie (EOK) v Bruseli.

Témou bolo aj primerané, dôstojné a cenovo dostupné bývanie. EKO prijala návrh rezolúcie o práve na bývanie, ktorá reaguje na pretrvávajúcu bytovú krízu v Európe.

 Táto kríza je charakterizovaná rastúcimi cenami nájmov a bývania, ktoré rastú rýchlejšie než mzdy, čo výrazne ovplyvňuje najmä pracujúcich, dôchodcov a ich rodiny.

KOZ SR upozorňuje na to, že bytový sektor sa stal oblasťou masívnych špekulácií, kde najbohatší jedinci a investičné fondy profitujú na úkor širokej verejnosti, ktorá má problém nájsť si primerané bývanie.

Európska komisia, vedená Ursulou von der Leyen, vo svojich politických usmerneniach pre obdobie 2024-2029 zdôraznila potrebu vypracovať prvý európsky plán pre cenovo dostupné bývanie, ktorý by nemal zasahovať do národných bytových politík, ale skôr ich podporovať.

 

Čo má v pláne vládna koalícia?

Premiér Robert Fico čaká na stanovisko Európskej komisie. Konkrétnejšie predstavy ako by vládny kabinet prípadne zmenil nastavené politiky, nepoznáme.

programovom vyhlásení vlády SR 2023 – 2027 je spomenutá aj téma bytovej politiky, ako krátkodobá priorita, no iba vo všeobecnej rovine.

„Aj v súvislosti s rastom úrokových sadzieb a životných nákladov domácností vláda identifikuje prekážky rozvoja verejného nájomného sektora. Navrhne integráciu kompetencií a legislatívy v tejto oblasti, pripraví akcelerujúce opatrenia na zvýšenie počtu obstarávaných nájomných bytov.

Uvedomujúc si nenahraditeľné postavenie samosprávy v tejto oblasti identifikuje bariéry znižujúce záujem o obstarávanie nájomných bytov. Vláda vytvorí vhodné podmienky na udržateľnosť podmienok prevádzkovania dostupného nájomného bývania,“ píše sa v programovom vyhlásení.

Vláda sa chce zamerať aj na prebytočné nehnuteľnosti štátu, vhodné na výstavbu alebo prestavbu na nájomné byty pri vytvorení garancie trvalého zachovania nájomného charakteru.

Zdroj: NKÚ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *