Európska sieť proti chudobe (EAPN) zverejnila 8. apríla svoju najnovšiu správu EU 2024 Poverty Watch s názvom „Smerom k systémovému prístupu k sociálnej ochrane“.
Správa, ktorá bola prvýkrát prezentovaná na podujatí organizovanom v spolupráci EHSV v Bruseli, sa zaoberá výzvami, ktoré treba zvládnuť, aby sa zabezpečili silné a odolné systémy sociálnej ochrany. Je to obzvlášť dôležité v súčasnom kontexte, keďže sociálne štáty EÚ zápasia s čoraz väčším nedostatkom financií v dôsledku vnútroštátnych krátení výdavkov a zvyšujúcich sa objemov prostriedkov určených na obranu a bezpečnosť.
V správe, ktorá vychádza zo zistení 19 národných členských organizácií EAPN, sa preukazuje, že dosiahnutie systémového prístupu ku komplexnej a účinnej sociálnej ochrane si vyžaduje politiky zakotvené v integrovaných dlhodobých stratégiách, ktoré zosúlaďujú hospodársky, sociálny a environmentálny rozmer. Tieto politiky musia byť založené na spoľahlivých dôkazoch, údajoch a zmysluplnej účasti ľudí žijúcich v chudobe.
Národné siete EAPN vyjadrujú znepokojenie nad škrtmi v sociálnych výdavkoch. Okrem toho ukazovatele, ako je vysoká úroveň nepoberania sociálnych dávok, naďalej vyvolávajú obavy týkajúce sa účinnosti politík, ktoré sa nedostávajú k tým, ktorí sociálne dávky potrebujú a majú na ne nárok.
Podľa správy je reakcia na rýchlo sa meniaci svet poznačený digitalizáciou, vojnou, starnutím obyvateľstva a zmenou klímy nedostatočná, čo poukazuje na potrebu obnoviť systémový prístup k sociálnym politikám.
Riaditeľka EAPN Juliana Wahlgren zdôraznila naliehavosť tejto otázky a uviedla: „EÚ musí chrániť sociálny štát a uprednostňovať sociálne výdavky. Na tento účel sa v správe Poverty Watch okrem iného uvádzajú odporúčania týkajúce sa minimálneho príjmu, krízy bývania a energetickej transformácie. Zásadný význam majú efektívnosť a primeranosť. Budúci rok Európska komisia uvedie do života stratégiu EÚ na boj proti chudobe, ktorá ale môže uspieť len vtedy, ak členské štáty prijmú skutočne systémový prístup k sociálnej ochrane. Keďže viac ako 20 % obyvateľstva EÚ je ohrozených chudobou, nemôžeme si dovoliť pokračovať v roztrieštených politikách – sociálna ochrana musí byť silná, koordinovaná a účinná.“
Predseda skupiny EHSV Organizácie občianskej spoločnosti Seamus Boland súhlasne dodal: „Odstránenie chudoby si vyžaduje neúnavné opatrenia všetkých členských štátov. Veľká časť chudoby v EÚ je medzigeneračná a môže obzvlášť kruto zasahovať do životov detí a starších ľudí. V oblasti vzdelávania, bývania a vysokonákladovej energie sa musia zaviesť osobitné opatrenia zamerané na nedostatky systému. V opačnom prípade bude musieť EÚ ako politický subjekt tvrdo bojovať, aby si udržala dôveru svojich občanov.“
Krzysztof Balon, podpredseda skupiny Organizácie občianskej spoločnosti a spravodajca stanoviska EHSV o historicky prvej stratégii EÚ v oblasti boja proti chudobe, ktorá bola avizovaná v politických usmerneniach pre Európsku komisiu na roky 2024 – 2029, uviedol: „Účinná stratégia EÚ v oblasti boja proti chudobe musí vychádzať zo skúseností ľudí, ktorí čelia chudobe, a zaoberať sa ich potrebami. Mala by tiež podporovať organizácie občianskej spoločnosti a zapájať ich do navrhovania a vykonávania vhodných projektov a opatrení na boj proti sociálnemu vylúčeniu.“
Zdroj: EHSV