Európa nesmie pod tlakom biznisu a nacionalistických síl upustiť od svojho silného sociálneho modelu, ktorý je základom prosperity a spravodlivosti v Európskej únii. Tento odkaz zaznel jasne na Tripartitnom sociálnom summite v Bruseli, kde zástupcovia zamestnancov vyzvali lídrov EÚ, aby sa nenechali zastrašiť ani korporátnymi lobbistami, ani krajne pravicovými politikmi, ktorí útočia na práva pracujúcich.

Esther Lynch, generálna tajomníčka EOK vo svojom úvodnom prejave zdôraznila, že „sociálna Európa je pod útokom – a my sa jej nehodláme vzdať.“ Podľa EOK si silný sociálny model vyžaduje nielen ochranu, ale aj ďalší rozvoj. Pracujúci v Európe čelia zvyšujúcim sa životným nákladom, neistým pracovným podmienkam a výzvam spojeným s transformáciou ekonomiky. „Nie je možné, aby spoločnosti vyplácali miliardové dividendy, zatiaľ čo ich zamestnanci si nemôžu dovoliť dôstojný život,“ povedala Lynch.

Na sociálnom summite vystúpila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorá vo svojom príhovore zdôraznila, že „sociálny dialóg a silné odbory sú nevyhnutné pre konkurencieschopnosť Európy“. Prisľúbila pokračovanie v podpore európskeho sociálneho modelu a ocenila spoluprácu s EOK na iniciatívach, ktoré zlepšujú pracovné podmienky a chránia práva zamestnancov.

EOK vyzvala budúcich lídrov Európskej únie, aby sa  zaviazali k „novému sociálnemu zmluvnému rámcu“ – teda politike, ktorá bude stáť na spravodlivosti, udržateľnosti a sociálnych právach. EOK tiež varovala pred silami, ktoré sa snažia oslabiť práva odborov, podkopať európsku legislatívu v oblasti práce a podporujú „pretek ku dnu“, pokiaľ ide o mzdy a pracovné podmienky.

Lynch v tejto súvislosti zdôraznila: „Európa má výber. Môže sa stať kontinentom, kde ľudia žijú dôstojne, pracujú za férových podmienok a profitujú zo spoločného rastu. Alebo sa môže stať kontinentom, kde sa bohatstvo koncentruje do rúk niekoľkých málo elít a pracujúci sú čoraz viac vytláčaní na okraj. My vieme, ktorú Európu chceme.“

V čase, keď čelíme geopolitickým otrasom, klimatickej kríze a digitálnej transformácii, je viac než kedykoľvek predtým potrebné stáť pri zamestnancoch a zabezpečiť, že nikto nebude ponechaný napospas systému.

Zdroj: EOK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *