Európska odborová konfederácia (EOK) a industriAll Europe vyzvali Európsku úniu, aby okamžite zaviedla opatrenia na ochranu pracovných miest v reakcii na oznámenie administratívy Donalda Trumpa, že zavedie 25 % clo na autá dovážané z Európy.

Je nevyhnutné, aby reakcia EÚ chránila výrobnú kapacitu doma. Obmedziť sa iba na odvetné obchodné opatrenia nezabezpečí ochranu pracovných miest. Potrebný je dvojitý prístup, ktorý kombinuje investície na podporu domáceho dopytu a okamžité opatrenia na ochranu kvalitných pracovných miest, podobne ako nástroj SURE použitý počas pandémie COVID-19.

Trump sa týmito clami snaží zasadiť vážny úder európskemu automobilovému priemyslu v čase, keď tento sektor čelí určitým problémom. Prostredníctvom zákona o znížení inflácie (Inflation Reduction Act) už USA znevýhodnili dovoz áut tým, že zmenili daňové pravidlá tak, že daňové úľavy sa vzťahujú iba na vozidlá zmontované v Severnej Amerike.

Generálna tajomníčka EOK Esther Lynch uviedla: „Neschopnosť prijať opatrenia na ochranu pracovných miest by bola katastrofálnou chybou zo strany politických lídrov EÚ. Keď raz výrobné pracovné miesta zaniknú, je mimoriadne ťažké ich znovu vytvoriť. Stratégia USA zameraná na návrat výrobných kapacít nie je nič nové. Už niekoľko rokov využívajú investície a stimuly na vytváranie pracovných miest. EÚ sa však momentálne sústreďuje len na odvetné opatrenia v oblasti obchodu. To nezachráni pracovné miesta v automobilovom priemysle. Potrebné sú investície a opatrenia na záchranu pracovných miest, aby sa zachovala výrobná kapacita Európy. Je kľúčové, aby tieto pracovné miesta boli chránené a pripravené na budúcnosť. Zatiaľ čo USA sú posadnuté prístupom ‚vrtať, vrtať, vrtať‘ z minulosti, EÚ musí masívne investovať, aby získala náskok v technológiách budúcnosti. Automobilový priemysel je v tomto smere kľúčový. Riešenie katastrofálneho prístupu k prioritám v tomto sektore musí byť súčasťou riešenia. Európski výrobcovia automobilov už roky znižujú investície do výskumu a vývoja a namiesto toho presúvajú príjmy na výplaty akcionárom.“

Generálna tajomníčka industriAll Europe Judith Kirton-Darling dodala: „Včerajšie rozhodnutie vo Washingtone len zdôrazňuje naliehavosť potreby proaktívneho a dobre financovaného európskeho priemyselného plánu pre automobilový sektor a celý jeho hodnotový reťazec. Táto situácia zdôrazňuje dôležitosť toho, aby Európa prevzala zodpovednosť za svoju priemyselnú budúcnosť. Tieto clá budú pravdepodobne nasledované ďalšími clami na iný vývoz z EÚ do USA v nasledujúcich dňoch. Obchodné vojny nie sú prospešné pre nikoho – a už vôbec nie pre pracovníkov, ktorí sú potenciálne postavení proti sebe. Potrebujeme, aby zvíťazil rozum. Zhodou okolností sa dnes stretol aj výkonný výbor industriAll Europe, čo nám umožnilo zaujať spoločné stanovisko ako európski priemyselní pracovníci a vyzvať EÚ a európske vlády, aby zabezpečili ochranu pracovných miest. Strategická autonómia a hospodárska bezpečnosť musia byť prioritami, nielen ambíciami. Európa musí urýchlene investovať do svojho priemyslu – ale toto sme vedeli už pred eskaláciou tohto obchodného konfliktu. Ako hovoríme už mesiace, teraz je čas konať. Je to kľúčové pre zabezpečenie našej dlhodobej sociálnej stability a hospodárskej bezpečnosti.“

Zdroj: EOK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *