Európsky orgán práce (ELA), ktorý vznikol v roku 2019 s cieľom bojovať proti zneužívaniu pracovníkov v rámci EÚ, nemá podľa aktuálnej hodnotiacej správy Európskej komisie dostatočné právomoci ani zdroje na efektívne presadzovanie svojho mandátu.
Podľa správy ELA nedokáže naplno využiť svoj potenciál najmä pre obmedzený mandát, hoci sa mu podarilo zlepšiť koordináciu medzi členskými štátmi. Problém sa týka najmä vyše 10 miliónov pracovníkov v EÚ, ktorí pracujú v inej krajine než tej, z ktorej pochádzajú. Tí sú často vystavení nevyplácaniu miezd, podvodom so sociálnym zabezpečením, porušovaniu pravidiel bezpečnosti a nevhodným podmienkam ubytovania.
Európska odborová konfederácia (EOK) preto vyzýva na posilnenie ELA – konkrétne žiada, aby orgán získal právomoci porovnateľné s inštitúciami ako EUROJUST alebo Európsky orgán pre bankovníctvo. Takéto rozšírenie kompetencií by umožnilo ELA samostatne iniciovať vyšetrovania a postihovať podvodných zamestnávateľov.
„Táto evaluácia jasne ukazuje, že ELA potrebuje viac právomocí a zdrojov, aby dokázala čeliť rozsiahlemu vykorisťovaniu cezhraničných pracovníkov,“ uviedla Isabelle Schömann, zástupkyňa EOK. Zároveň upozornila, že aktuálne venuje ELA príliš veľa času osvete na úkor praktického presadzovania práv pracovníkov.
EOK preto apeluje na Európsku komisiu, aby konala v súlade s odporúčaniami vlastnej správy a pripravila legislatívny návrh, ktorý umožní ELA samostatne konať a udeľovať sankcie v prípadoch porušovania práv pracovníkov.
„Silná Európska autorita práce je dnes potrebnejšia než kedykoľvek predtým – najmä v čase, keď vlny deregulácie zo strany Komisie vykresľujú pracovné práva ako administratívnu záťaž. To môže podnecovať zamestnávateľov k ignorovaniu samotných zákonov EÚ,“ dodala Schömann.
Zdroj: EOK