Koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom. Ako sú na tom Slováci? Najviac používame angličtinu, no mnohí považujú za dôležitú aj ruštinu, čo nás odlišuje od priemeru EÚ.
Veľká väčšina Európanov súhlasí s názorom, že každý by mal hovoriť aspoň jedným cudzím jazykom. Takmer traja z piatich sa v inom ako rodnom jazyku aj skutočne dohovoriť dokážu.
Ovládať aspoň jeden cudzí jazyk je už podmienkou veľkej väčšiny pracovných ponúk. Väčšie firmy podporujú vzdelávanie svojich zamestnancov a preplácajú im napríklad jazykové kurzy.
Prieskum Eurobarometra k jazykovému vzdelávaniu vznikol pri príležitosti osláv svetového dňa kultúrnej rozmanitosti, ale aj Európskeho dňa jazykov, ktorý si pripomíname 26. septembra.
Vedeli ste, že v Európskej únii sa hovorí 24 úradnými jazykmi a približne 60 regionálnymi a menšinovými jazykmi? Prieskum o znalosti iných jazykov v EÚ sa naposledy robil pred 12 rokmi a hoci posun nie je výrazný, pokrok od roku 2012 tam je.
Angličtinu ovláda polovica Európanov
- traja z piatich Európanov môžu viesť rozhovor v inom jazyku, ako je ich materinský jazyk, čo predstavuje nárast o 3 percentuálne body od roku 2012
- tento podiel sa zvyšuje na štyroch z piatich mladých Európanov (79 % vo veku 15 až 24 rokov) s nárastom o 5 percentuálnych bodov
- 86 % respondentov sa domnieva, že každý by mal hovoriť aspoň jedným iným jazykom ako svojím materinským jazykom a 69 % hovorí viac ako jedným jazykom;
- 76 % si myslí, že zlepšenie jazykových znalostí by malo byť politickou prioritou; a zároveň
- 84 % si myslí, že by sa mali chrániť regionálne a menšinové jazyky
Angličtinu ako cudzí jazyk ovláda takmer polovica Európanov (47 %). Ide o výrazný nárast o 5 percentuálnych bodov od roku 2012. 7 z 10 mladých Európanov môže viesť rozhovor v angličtine, čo je o 9 percentuálnych bodov viac ako v prieskume z roku 2012.
Anglický jazyk je vnímaný ako najdôležitejší pre deti a ich budúcnosť, myslí si to až 85 % opýtaných. Nasleduje španielčina, nemčina, francúzština a čínština. Po angličtine sú najčastejšie používanými cudzími jazykmi v EÚ francúzština 11 %, nemčina 10 % a španielčina 7 %.
Slováci „mluvia“ česky
V prieskume sa analytici venovali aj slovenským špecifikám. Slováci stále veria v dôležitosť ovládať ruský jazyk, značná časť ho uviedla aj ako svoj prvý cudzí jazyk, v ktorom dokáže komunikovať. Tiež nám pomáha príbuznosť s Českou republikou a filmy v českom jazyku, pretože ho mnohí uvádzajú ako svoj prvý cudzí jazyk, ktorým hovoria. Až 67 % Slovákov uviedlo, že sa cudzí jazyk učili najmä preto, aby mohli odísť pracovať alebo študovať (56 %) do inej krajiny.
Zdroj: Európska komisia, Eurobarometer
Ilustračná fotografia: Pexels