Podiel ľudí ohrozených chudobou vlani opäť stúpol, je najvyšší za posledných 10 rokov. Najohrozenejšie sú rodiny s deťmi.

V roku 2024 čelilo chudobe alebo sociálnemu vylúčeniu viac ako 980-tisíc osôb, čo predstavuje 18,3 % obyvateľov Slovenska. Počet ako aj podiel takýchto osôb medziročne narástol o 37-tisíc osôb. V predchádzajúcom roku 2023 bolo chudobou alebo sociálnym vylúčením ohrozených 17,6 % obyvateľov, čo znamená, že medziročne ich podiel stúpol o 0,7 percentuálneho bodu. Vyplýva to z výsledkov zisťovania o príjmoch a životných podmienkach domácností (EU SILC 2024) Štatistického úradu SR.

Pritom situácia sa ešte nedávno vyvíjala pozitívne. V období rokov 2015 – 2020 podiel ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením u nás klesal. Kým v r. 2015 bolo na Slovensku ohrozených chudobou až 907-tisíc osôb, v priebehu nasledujúcich 5 rokov ich počet klesol o 250-tisíc.

Situácia sa však v dôsledku pandémie COVID-19 a nárastu cien aj inflácie od roku 2020 začala postupne zhoršovať, posledné tri roky ukazovatele chudoby v SR medziročne mierne rastú. Tempo rastu počtu dotknutých ľudí sa však spomaľuje.

 

Najväčšie zhoršenie v Nitrianskom kraji

Najvyššia miera chudoby je už dlhodobo v Prešovskom kraji, kde dosiahla 28 percent. kde jej čelil každý štvrtý obyvateľ kraja (28,0 %), čo bolo približne 224-tisíc osôb. Nad úrovňou 20 percent boli aj Banskobystrický a Košický kraj. Naopak, najnižší podiel obyvateľov zasiahnutých chudobou má dlhodobo Bratislavský kraj, kde to bolo vlani 8,6 percenta. Ďalej nasledovali Trnavský kraj s 12,1 percenta a Žilinský kraj s 13,7 percenta ľudí ohrozených chudobou.

Situácia sa medziročne zhoršila v 5 z 8 krajov Slovenska. Najvýraznejšie relatívne medziročné zhoršenie situácie bolo zaznamenané v Nitrianskom a Trenčianskom kraji. V Nitrianskom kraji sa počet a podiel ľudí dotknutých chudobou zvýšil zo 16,1% na 19,4% (+22-tisíc osôb).  V Trenčianskom kraji to bol posun z 13,8% v roku 2023 na minuloročných 15,2%.

Pozitívom je, že v roku 2024 sa situácia zlepšila v dvoch z 8 krajov SR – v Bratislavskom kraji počet ľudí ohrozených chudobou klesol z 9,5 % na 8,6 % a v Žilinskom kraji  z 14,0 % na 13,7 %. V Banskobystrickom kraji zostal stav takmer nezmenený.

 

Najviac sú ohrozené rodiny s deťmi

V podmienkach SR dlhodobo platí, že z hľadiska výskytu chudoby sú najrizikovejšie domácnosti s deťmi. Chudobe v roku 2024 čelila pätina obyvateľov domácností s deťmi  (20,4% osôb)  a niečo viac ako 15 % ľudí žijúcich v domácnostiach bez detí.

Spomedzi domácností s deťmi boli najviac ohrozené neúplné rodiny (1 rodič/dospelá osoba s 1 a viac deťmi), v ktorých chudobe čelilo až takmer 38 % ľudí. Dobrou správou je, že medziročne sa situácia významne zlepšila, v predošlom roku 2023 to bolo až 46,4 % osôb.

Ďalej boli prejavmi chudoby najviac ohrozené úplné domácnosti s vyšším počtom detí, t. j. domácnosť 2 dospelých s 3 či viacerými deťmi. Takmer 33 % ľudí žijúcich v takomto type domácnosti bolo dotknutých niektorým z troch prejavov chudoby či ich kombináciou. Ale aj pri tomto type domácnosti došlo z poklesu z hodnoty 37,1 % v roku 2023.

V rámci domácností bez detí boli najviac ohrozené jednočlenné domácnosti žien vo veku 65 a viac rokov (30,3 %).

 

Najčastejší problém je nízky príjem

Spomedzi troch dimenzií chudoby alebo sociálneho vylúčenia je na Slovensku najviac ľudí ohrozených tzv. príjmovou chudobou. Ide o obyvateľov, ktorí žijú v domácnostiach s nižšími príjmami ako je každoročne prepočítaná národná hranica chudoby. V roku 2024 bola táto hranica pre jednočlennú domácnosť na rok 6 103 eur, teda 509 eur na mesiac. Pre výpočty sa použili celoročné príjmy domácností za rok 2023.

Hranica príjmovej chudoby je osobitne nastavená pre rôzne typy domácností podľa počtu jej členov. Pod hranicou príjmovej chudoby v roku 2024 žilo 14,5 % osôb, čo je približne 778-tisíc obyvateľov SR. Medziročne sa ich počet zvýšil len mierne o takmer 12-tisíc osôb, resp. o 0,2 p. b.

Druhá dimenzia chudoby – závažná materiálna a sociálna deprivácia vyjadruje, čo si domácnosti obyvateľov nemôžu dovoliť. Ide o počty resp. podiely ľudí žijúcich v domácnostiach, ktoré čelia aspoň 7 z 13 zisťovaných materiálnych nedostatkov. Celkovo bolo touto dimenziou chudoby ohrozených na Slovensku 7,6 %, teda 408-tisíc obyvateľov SR. Medziročne ich počet stúpol o viac ako 33-tisíc osôb. Najčastejším nedostatkom bola neschopnosť zaplatiť si týždeň dovolenky raz za rok mimo domu (33,4 % obyvateľov), nasledovala neschopnosť čeliť neočakávaným finančným výdavkom vo výške 461 eur (28,2 %) a pretrval tiež problém so zabezpečením výmeny opotrebovaného nábytku (23,3 %).

Tretia dimenzia chudoby – veľmi nízka intenzita práce zasahovala v minulom roku 3,8 % obyvateľov, necelých 206-tisíc osôb. Ide o podiel ľudí v pracovnom veku žijúcich v domácnostiach, ktorí odpracovali menej ako pätinu z ich celoročného pracovného potenciálu. Podiel osôb ohrozených týmto prejavom chudoby medziročne vzrástol o 0,2 %.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *