Odpovede na túto otázku sme sa snažili zodpovedať spolu s odborníkmi sme na tohto týždňovej odbornej konferencii. Budúcnosť nie je ľahké predikovať, avšak v tomto prípade už vieme takmer s určitosťou povedať, čo nás na trhu práce čaká a zároveň neminie. Technológie, umelá inteligencia, digitalizácia či automatizácia. Pravdou je, že už nehovoríme o novinkách. Podľa expertov je to len otázka času, kedy tieto inovácie ovplyvnia a nahradia prácu človeka.

Táto téma môže vzbudzovať medzi zamestnancami neistotu a obavy. Je to pochopiteľné, pretože hovoriť o strate, resp. zániku pracovných miest, neprináša pozitívnu informáciu, ani emóciu. Každá minca má však dve strany. To „staré“ takmer vždy nahradí nové. Či je to nové lepšie alebo horšie, to už posúdite z vlastnej skúsenosti. Faktom je, že každá doba prináša „to“ svoje a my sa predsa len prispôsobíme. Pracovný trh je toho príkladom nielen vo svete, ale aj u nás. Hoci hospodársky a ekonomicky vyspelejšie krajiny sú zopár krokov pred nami. Vo verejnom a mediálnom priestore sa už prezentuje, že do roku 2033 by sme viaceré zmeny mohli mať aplikované do bežnej praxe.

Nové technológie, umelá inteligencia, automatizácia a digitalizácia nahradia isté ľudské zručnosti. V tomto prípade je namieste sa obávať, že niektoré prefosie už nebudeme potrebovať. Odborníci sa zhodujú, že úbytok by mohli zaznamenať napr. úradnícke pozície. Tiež však tvrdia, že nové technológie môžu vylepšiť, zrýchliť, zjednodušiť aj skvalitniť pracovný proces. Prizvukujú, že ak sa aj zmenia pracovné podmienky, nemusí to znamenať automatické prepúšťanie či rušenie pozícií.

Umelá inteligencia nie je úplne nový fenomén. Hovorilo sa o nej už skôr, no môže sa zdať, že teraz dostáva viac priestoru. Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský podotkol, že, „umelá inteligencia spravila premostenie medzi dátami a informáciami. Odpovie vám priamo na otázku a využije na to dáta, ktoré sú známe, dostupné a z rôznych zdrojov.“ Môžeme potvrdiť, že umelá inteligencia uľahčí a zrýchli prístup, no na druhej strane je opodstatnené klásť si otázku typu, kde budú jej hranice?

Je mylné si myslieť, že sa nás vyššie spomenuté zmeny v pracovnom prostredí nedotknú, upozorňujú experti. V niektorých odvetviach možno nebudú tak výrazné, avšak musíme si podľa nich uvedomiť, že technologický pokrok nezastavíme. Riaditeľ Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied Miroslav Štefánik spresnil, že „približne polovica pracovných miest bude oplyvnená, nie zrušená. Ľudia na týchto pozíciach budú potrebovať aj vzdelávanie.“ Veľký dôraz by sme mali klásť práve na vzdelávanie a zvyšovanie kvalifikácie, zdôrazňujú odborníci.

Ruku k dielu by mali podľa nich priložiť odbory, zamestnávatelia, aj štát. Vzdelávanie by sa nemalo týkať len zamestnaných, ale aj nezamestnaných ľudí, a to vo väčšej miere ako doteraz. Špecilista na regionálny rozvoj Anton Marcinčin zdôraznil, že na trh práce musíme aj ľudí „dostať“, a to v rámci jednotlivých regiónov, ktoré majú svoje sociálno-ekonomické špecifiká.

Ako však bude vyzerať trh práce v budúcnosti, nie je tak úplne otázkou len samotnej budúcnosti, ale najbližších dní, týždňov mesiacov a rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *