Európska odborová konfederácia (EOK) v rámci svojho najnovšieho stanoviska zdôraznila, že lepšia regulácia v EÚ nemôže byť vedená v prospech zisku podnikov, ale má služíť ľudom a planéte. EOK ostro kritizuje príklon novej Komisie pod vedením Ursuly von der Leyen k deregulácii a redukcii administratívnych nákladov pre podniky.
Deregulácia ako hrozba pre európsky sociálny model
EOK poukazuje na to, že agenda Komisie 2024-2029 zdôrazňuje konkurencieschopnosť podnikov na úkor demokracie a spoločenských potrieb. „Návrhy zamerané na znižovanie regulácie majú za následok narušenie dôvery v európske inštitúcje a podporujú euroskepticizmus,“ upozorňuje EOK.
Regulácia by mala byť nástrojom na podporu udržateľného rozvoja, zamestnanosti a sociálneho pokroku. Práve pandémia v roku 2020 ukázala dôležitosť regulácie pre ochranu verejného záujmu a zvládnutie kríz. „Na druhej strane finančná kríza v roku 2008 demonštrovala, aké katastrofálne dôsledky môže mať zlyhanie regulácie,“ pripomína EOK.
Podľa EOK agenda ignoruje dlhodobé prínosy kvalitnej legislatívy pre spoločnosť. „Prínosy regulácie často prekračujú jej krátkodobé náklady. Výkazy ukazujú, že ignorovanie sociálnych a environmentálnych aspektov vedie k rastu nerovností, znečisteniu a vykorisťovaniu pracovníkov,“ uvádza EOK.
Sociálny progres a kolektívne vyjednávanie
EOK navrhuje zaviesť tzv. Sociálny progres test do nástrojov lepšej regulácie. Tento test by zabezpečil, že každá nová politika bude podporovať sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie. EOK upozorňuje, že ochrana pracovníkov a ich práv nemôže byť považovaná za prekažku konkurencieschopnosti. „Zlepšovanie pracovných podmienok a zvyšovanie miezd sú kľúčom k spravodlivej a udržateľnej ekonomike,“ uvádza EOK.
EOK vo svojom stanovisku kritizuje tendenčné výnimky pre malé a stredné podniky (SME) a ich rozširovanie na tzv. „small mid-caps“. Podľa EOK tieto výnimky oslabujú nástroje na kontrolu dodržiavania právnych predpisov a otvárajú priestor pre neférové praktiky na trhu. Na záver EOK zdôraznila, že EÚ nemôže dopustiť dereguláciu v prospech podnikov na úkor ľudí, ochrany životného prostredia a demokracie. „Komisia je povinná podľa zmlúv chraňiť sociálnu spravodlivosť a podporovať solidaritu. Toto musí byť aj cieľom agendy lepšej regulácie,“ uzatvára EOK.