Firmy najviac zháňajú zamestnancov z technických smerov, humanitárne odbory v kurze nie sú. Pracovný portál Profesia.sk analyzoval 18 600 životopisov na základe počtu prezretí. Nehodnotí kvalitu vysokých škôl.

Dominujú fakulty informatiky, informačných technológií a strojníctva. Na čelo sa dostala Fakulta hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorá predbehla Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity. Životopis absolventky a absolventa si v priemere prezreli viac ako 4 firmy. Na treťom mieste je skokan rebríčka – strojnícka fakulta Žilinskej univerzity, ktorá sa posunula o 11 priečok.

 

Úspešnosť univerzít

Jeden životopis absolventa informatiky si v priemere pozrie takmer 5 firiem, v aktuálnej analýze je to 3,5. Strojárstvo predbehlo stavebníctvo. Firmy by zamestnali aj absolventov. Každá tretia pracovná ponuka bola vhodná aj pre absolventov, čo v praxi predstavuje vyše 104-tisíc inzerátov. Najčastejšie z oblastí obchodu, výroby a administratívy. Z IT sektora firmy ponúkali 15 % ponúk pre doštudovaných, v prípade strojárstva to bola viac ako tretina inzerátov.

Tradičný súboj v atraktivite absolventov Ekonomickej univerzity a Slovenskej technickej univerzity vyhrala druhý rok po sebe prvá menovaná. Na tretie miesto postúpila Žilinská univerzita.

 

Čas vzdelávať sa

Aktuálne ministerstvo školstva pripravuje optimalizáciu siete stredných škôl. Tie totiž v dnešnej dobe už nedokážu pokrývať potreby trhu práce. Najviac nezamestnaných absolventov stredných škôl s maturitou a výučným listom je z hotelových akadémií a všeobecných gymnázií.

V prípade, že chcete zmeniť prácu, alebo vám hrozí, že o tú svoju prídete, môžete využiť národný projekt ministerstva práce Zručnosti pre trh práce. Ide o preplácanie kurzov na vzdelávanie a rekvalifikáciu pre nezamestnaných, ale aj zamestnaných. Projekt Zručnosti pre trh práce sa bude realizovať do marca 2026 a štát uhradí vzdelávanie za viac ako 42 miliónov eur.

Pomôcť reflektovať na potreby trhu práce má aj nový zákon o celoživotnom vzdelávaní z dielne rezortu školstva. Na akútnu zmenu vo vzdelávaní dospelých dlhodobo apeluje aj Konfederácia odborových zväzov.

„Konečne sme sa k zákonu dopracovali, aj keď si myslím, že dosť neskoro. Zákon sa očakával pred pár rokmi. Samozrejme problém s pracovnými miestami nie je len otázka legislatívy, tá nevyrieši úplne všetko,“ uviedla prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

 

Zdroj: Profesia.sk, MPSVaR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *